Yüksek Alternatif Gerilimlerin Ölçülmesi

Yüksek Alternatif Gerilimlerin ÖlçülmesiYüksek gerilimlerin sınıflandırlıması başlıklı yazıda yazdığımız gibi yüksek gerilimler yüksek alternatif gerilimler ve yüksek doğru gerilimler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Bu yazıda ise yüksek alternatif gerilimlerin nasıl ölçüldüğü hakkında bilgiler vereceğiz. Yüksek alternatif gerilimler;

 1. Gerilim ölçü transformatörleri
 2. Gerilim bölücüler
 3. Tepe değer voltmetreleri
 4. Elektrotlar
 5. Elektrostatik voltmetreler

ile ölçülürler.

Gerilim Ölçü Transformatörleri

Endüktif ve kapasitif olmak üzere iki çeşit gerilim ölçü transformatörü vardır. Gerilim ölçü transformatörleri yüksek gerilimi voltmetre ile ölçülebilecek gerilim değerine düşürürler ve alçak gerilim tarafında voltmetre ile ölçülen gerilim değeri ve transformatörün çevirme oranı yardımıyla yüksek gerilimin değeri hesaplanır.

Endüktif ve Kapasitif Gerilim Ölçü Transformatörleri

Endüktif gerilim ölçü transformatörleriyukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi yüksek gerilim sargısı ve alçak gerilim sargısından oluşur. Bu transformatörler küçük güçlüdür ve güçleri 30VA ile 500VA arasında değişmektedir. Çevirme oranları ise çok yüksektir. Endüktif gerilim ölçü transformatörleri kuru tip ve yağlı tip imal edilmektedirler.

Kapasitif gerilim ölçü transformatörleri C1 ve C2 olmak üzere iki adet kondansatör ve yüksek ve alçak gerilim sargılarından oluşur. C1 kondansatörü gerilimin çok büyük bir kısmını üzerine alır ve C2 üzerine daha düşük gerilim kalır. C2 üzerindeki gerilim de tekrar bir transformatör yardımı ile düşürülerek voltmetre ile ölçülür. Kapasitif gerilim ölçü transformatörleri yağlı ve gazlı tip olmak üzere imal edilirler.

Gerilim Bölücüler

Gerilim bölücüler ohmik, kapasitif ve karma (ohmik+kapasitif) olmak üzere üç çeşittirler. Aşağıda bu gerilim bölücülerin bağlanışı gösterilmiştir.

Ohmik ve Kapasitif Gerilim Bölücü

Gerilim bölücülerde Alçak gerilim voltmetresi ile ölçülen değer gerilim bölücünün oranı yardımıyla yüksek gerilimin bulunmasını sağlar. C1 ve C2 kondansatörleri ile oluşturulmuş bir gerilim bölücüden voltmetre ile ölçülen gerilim V olursa, yüksek gerilim barasındaki VY yüksek gerilim VY=V(C1+C2)/C1 olur.

Diğer yüksek alternatif gerilim ölçme yöntemlerini başka bir yazıda paylaşmak üzere…

15 Mart 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 14.755 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

9 Yorum

 1. mahmut şençiçek:

  alçak gerilim yüksek gerilime çevrilirmi biz1600 metre mesafaden 3faz eletirik alı yoruz gücümüz 20kave 20 beygir tek motor gücümüz var makina boşta çalışıyor fakat güce bindigide 240 volt olrak gösteren her faz 160 düşüyor yani hat bayılıyor acaba hatlardamı sorun var yoksa mesafemi kurtarmıyor hatalarda astel buraya alçak gerilimi yüksek gerilime çeviren tırafo atsak kurtarımı böyle bir tırafonuz varmı

 2. Motorun yükte çalışması durumunda çektiği akım boşta çalışması durumunda çektiği akımdan çok daha fazla olduğundan 1600 metre uzunluğundaki hatta gerilim düşümünün olması ve dolayısıyla 160V görmeniz normaldir. Bu durumu yükseltici tip trafo değil de regülatör kullanarak kolaylıkla düzeltebilirsiniz.

 3. mahmut şençiçek:

  onu da kulandık ama başarılı olmadık saygılar ilgilen diğiniz için teşekür ederim

 4. mahmut şençiçek:

  150 kava reglötör

 5. dderry:

  alternatif gerilim neden sadece sinüs daslgasi şeklinde üretilir bu konuyu araştrmam lazım acele bana yardım edebilirmisiniz

 6. […] Bu yazı Yüksek Alternatif Gerilimlerin Ölçülmesi başlıklı yazıda “dderry” adlı kullanıcının sorusuna cevaben […]

 7. Sorunuzun cevabını burada bulabilirsiniz…

 8. dderry:

  çok teşekkür ederim … çok işe yaradı kendim bulamamıştım

 9. timpati:

  başka bir alternatif yöntemi de ben yazayım. biliyorsunuz, şu kontrol kalemlerinde kullanılan neon lambalar vardır; bunlar gerilim atlama prensibiyle çalışır ve herbiri için en az 30-35V civarı gerektiğinden örneğin 3000V için bunlardan 100 adet seri bağlarsanız doğrudan 3000voltun üzerinde bir gerilimin varlığından haberdar olursunuz. bunlar aynı zamanda zener gibi davrandığından istenilen gerilime göre gerekli sayıda seri bağlanarak (tabii bir de büyük değerli seri direnç eklemek gerekli) bir “yüksek gerilim ölçü aleti” yapılabilir. ışıldamak çok küçük bir akım istediklerinden kaynağı da yüklemezler. aldığınız ürüne göre bir kez ölçüm yaptıktan sonra fiziksel parametre çıkacağından sonraki ölçümleriniz mutlaka sağlıklı olacaktır.