Varistör Tanımı ve Kullanım Amacı

Varistör Tanımı ve Kullanım Amacı

Varistör iki uçlu nonlineer pasif bir devre elemanıdır. Gerilimle direnci değişen bu devre elemanı AC ve DC devrelerde, anahtarlama, gürültü ve yıldırım ve benzeri nedenlerden oluşabilecek ani gerilim yükselmelerine karşı devrenin diğer elemanlarının yüksek gerilimden etkilenmesini önler. Aşağıda bir grup varistör ve varistörün devre şemalarındaki sembolü görülebilir.

Varistör ve Semblü

Normal koşullarda varistörün direnci çok yüksektir. Eğer devrenin bağlı olduğu gerilim kaynağı varistörün maksimum gerilimini aşarsa, varistör direnci ani olarak aşırı düşer. Varistörün bu özelliği diğer elektronik ekipmanların aşırı gerilim tarafından zarar görmesinin önüne geçer. Varistör anlık olarak yüksek gerilim gördüğünde gerilimi üzerinde kısa devre ederek devreyi korur.

Varistör Akım Gerilim Eğrisi

14V’tan 680V’a kadar farklı gerilim değerleri için kullanılabilen varistörler boyutlarına göre yüksek enerji absorbe kapasitesine sahiptirler. 20ns’den daha hızlı tepki süresiyle çok kısa süreli gerilim artışlarına karşı koruma görevini yerine getirir. Devrede bulunan varsitör eğer çok uzun süre yüksek gerilime maruz kalırsa varistörde bozulma ve patlamalar meydana gelebilir. Bir devrede kullanılacak varistör seçilirken varistörün gerilimi ve üzerinde harcanabilecek güç gözönünde bulundurulur. Varistörün güç değerini aşan durumlarda varistörde bozulmalar meydana gelir. Aşağıdaki resimde bir varistörün devreye bağlanış şekli ve yüksek gerilime uzun süre maruz kalan varistör görülebilir.

Devrede Kullanılan Varistörler

Yukarıdaki 1 nolu resimde devreye bağlı bir varistör görülmektedir. 2 ve 3 nolu resimlerde ise yüksek gerilime uzun süre maruz kalmaktan dolayı deforme olan varistörler görülmektedir.

9 Ocak 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 6.141 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

Bir Yorum

  1. ERDAL YILMAZ:

    teşekkürler elektronik konusun da çok bilgim olmasada yinede böyle konuları tekrarlamak okul yılarıma geri dönderdi beni