Üç Fazlı Güç Sistemlerinin Tek Faza Göre Avantajları

Üç Fazlı Güç Sistemlerinin Tek Faza Göre Avantajları

Elektrik, hidroelektrik santralleri, termik santraller, rüzgar elektrik santralleri gibi santrallerde üretilerek iletim hatları ile yerleşim alanlarına taşınır ve dağıtım hatları aracılığı ile de son kullanıcılara dağıtılır. Elektrik üretim aşamasından son kullanıcıya getirilmesi süreci boyunca 3 fazlı sistemler kullanılarak güç taşıması yapılır. Bu sistem uluslararası kabul görmüş ve kullanılan bir sistemdir. Peki elektrik güç sistemlerinin üç fazlı olmasının tek fazlı olmasına göre avantajları nedir?

  • Elektrik üretiminin gerçekleştirildiği alternatörlerde 3 fazlı alternatörler  tek fazlı alternatörlere göre güç/boyut oranı daha yüksektir. Yani aynı elektrik gücünü üretmek için kullanılan 3 fazlı alternatör tek fazlı alternatöre göre daha küçük ve daha hafiftir. Bu avantaj aynı zamanda maliyet avantajı da sağlar.
  • Elektrik üretim ve dağıtım sistemlerinde belirli bir noktaya aynı gücü taşımak için 3 fazlı sistemlerde tek fazlı sistemlere oranla daha az iletken gerekir.
  • Üç fazlı asenkron motorlar her hangi bir yardımcı ekipman olmadan kendiliğinden kalkış yaparak çalışırken, tek fazlı asenkron motorlar kalkış için kondansatör veya yardımcı sargıya ihtiyaç duyarlar.
  • Tek fazlı sistemlerde anlık güç sabit değildir. AC sistemlerin sinüsoidal formda olmasından dolayı tek fazlı sistemlerde güç de sinüs formunda değişir. Bu da tek fazlı motorlarda titreşime neden olur. Oysa üç fazlı sistemlerde anlık güç her zaman aynıdır.
  • Üç fazlı motorların güç faktörleri tek fazlı motorlara oranla daha iyidir. Bu da güç faktörü düzeltmek için kullanılan kompanzasyon sistemlerinde daha az maliyet demektir.
  • AC/DC doğrultucularda üç fazlı sistemlerde tek fazlı sistemlere oranla daha az dalgalanma olur.
20 Ağustos 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 4.919 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...