Türkiye’de Yapımı Planlanan Nükleer Santraller

Türkiye’de Yapımı Planlanan Nükleer Santraller

Bir ülkenin gelişmişliğinin en belirgin verilerinden birisi o ülkenin enerji tüketim verileridir. Enerji tüketiminin her geçen gün yükseldiği ülkemizde mevcut elektrik üretimi hidroelektrik, termik ve son zamanlarda kurulan rüzgar elektrik santrallerinden karşılanmaktadır.

Dünya geneline bakıldığında gelişmiş ülkelerin çoğunda bulunan nükleer enerji santralleri son yapılan planlamalarla artık Türkiye’de de elektrik üretimine katkı sağlayacaktır.

Şu anda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının planlarında gözüken iki nükleer santral projesi bulunmaktadır. Bu projelerden biri Akkuyu Nükleer Santral diğeri ise Sinop Nükleer Santral projesidir.

Yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının sitesindeki bilgilere göre bu iki santralin planlanan özellikleri aşağıdaki gibidir.

Akkuyu Nükleer Santral Projesi
Reaktör Tipi : WER-1200 (AES-2006)
Ünite Sayısı : 4 Ünite (1200 MWx4)
Kurulu Güç : 4800 MW
İşletme Ömrü : 60 yıl
Yaklaşık Maliyet : 20 milyar $

Sinop Nükleer Santral Projesi
Reaktör Tipi : ATMEA-1
Ünite Sayısı : 4 Ünite (1120 MWx4)
Kurulu Güç : 4800 MW
İşletme Ömrü : 60 yıl
Yaklaşık Maliyet : 20 milyar $

Akkuyu Nükleer Santral projesi Rusya ile yapılan işbirliği çerçevesinde yapılacak ve 2015 yılında temelleri atılmıştır. Çevrecilerin yoğun baskılarına rağmen Nükleer santral kurulumu ilerlemeye devam etmektedir. 2019 yılında projenin tamamlanması öngörülmektedir.

Sinop Nükleer Santrali için proje çalışmaları hala devam etmektedir.

Eğer çalışmalarda her hangi bir olumsuzluk yaşanmazsa ve sorunsuz olarak tamamlanırsa önümüzdeki yıllarda Türkiye de artık tükettiği enerjinin bir kısmını Nükleer enerji’den karşılamaya başlayacaktır.

12 Ağustos 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 1.049 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci

Pratiği seven mektepli elektrikçi… 2008 yılına kurduğu elektrikce.com’da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta… Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com’un sahibi ve şimdilik tek yazarı…