Transistör

Transistör güç elektroniği devrelerinde en çok kullanılan kontrollü anahtarlama elemanlarından biridir. Günlük hayatımızda kullanılan bütün elektronik ekipmanların içinde transistör bulunmaktadır. Üç bacaklı yarı iletken bir eleman olan transistörün yapısı sırt sırta bağlanan iki diyota benzer. Kollektör, baz ve emitör transistörün bacaklarıdır. PNP ve NPN olmak üzere iki çeşit transistör bulunmaktadır. Aşağıdaki şekilde her iki transistörün bacakları gösterilmiştir.

NPN ve PNP Transistör

NPN ve PNP Transistör

Baz (Base) bacağı transistörün iletime geçirmek için kontrol ucudur. Bazdan akım akıtıldığında transistör iletime geçer. Yani NPN tipi transistörde bazdan akım akıtıldığında transistörün kollektör ucundan (Collector), emetör (Emitter) ucuna akım akmaya başlar. Bazdan akıtılan akım kesildiğinde ise transistör kesime gider ve akım akmaz.

NPN tipi transistörlerde akım kollektörden emetöre doğru akarken, PNP tipi transistörlerde akım emetörden kollektöre doğru akar.

Transistörü basit bir elektrik anahtarı olarak düşünürsek, kollektörden akım aktığında anahtarı kapatmış, akımı kestiğimizde ise anahtarı açmış oluruz.

Transistör mekanik rölelere çok benzer. Fakat daha küçük, daha ucuz, kolay kolay arızalanmama gibi özelliklerinden dolayı daha kullanışlıdırlar. Yarı iletken teknolojisinin gelişmesiyle birlikte transistörlerin boyutu her geçen gün küçülmekte dolayısıyla da kullandığımız, telefon, televizyon gibi elektronik cihazların boyu da buna bağlı olarak küçülmektedir.

1 Şubat 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 8.560 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

2 Yorum

  1. neco:

    çok tşk. ideal bir transistor için güzel bir genel anlatımdı fakat bazı transistörlerin iletime geçebilmesi için sıfırdan fazlasına ihtiyaç olabilir, çok gerekliyse bir pot yardımıyla aradaki fark hesaplanıp iletim için sıfara yani ideale yaklaşabiliriz

  2. […] NPN ve PNP tiplerini inceleyelim ve farklarını görelim. Transistör nedir derseniz buradaki yazıdan temel bir bilgi […]