Transformatörlerde Bağlama Grup Açıları

Transformatörlerde Bağlama Grup AçılarıTransformatörlerde bağlantı şekilleri başlıklı yazımızda transformatörlerin bağlantı şekillerini anlatmıştık. Bu yazımızda ise transformatörlerin bağlama gruplarına değineceğiz. Transformatörlerde primer ve sekonder sargılarlarının aynı faz sargıları arasında bulunan açıya grup açısı denir. Primer ve sekonder sargılarının bağlama grupları ve bağlama grup açıları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Grup Açısı (Derece o) 0 150 180 330
Grup Açı Numarası 0 5 6 11

Grup açı numaralarının 30 ile çarpılması ile grup açıları yani primer ve sekonder sargılar arasında oluşan faz farkı elde edilir. Bağlama gruplarının yazılışlarında öncelikle primer sargının bağlama grubu büyük harfle yazılır, yanına sekonder sargının bağlama grubu küçük harfle yazılır ve bu iki harfin yanına grup açı numarası yazılır. Aşağıdaki tabloda Bağlama gruplarının yazılmasında kullanılan harfler verilmiştir.

Yıldız Üçgen Zigzag
Primer Y D
Sekonder y d z

Örnek olarak Primeri Üçgen, Sekonderi Yıldız bağlı ve primer-sekonder sargıları arasında 150o fark olan bir transformatörün bağlantı şekli Dy5 olarak gösterilir.

Aşağıdaki örnekler de bağlama grupları ve grup açıları hakkında bilgi verebilir.

Yd11: Primer Yıldız, Sekonder Üçgen bağlı, primer ve sekonder sargılar arasındaki faz farkı 330o

Yz5: Primer Yıldız, Sekonder Zigzag bağlı, primer ve sekonder sargılar arasındaki faz farkı 150o

Dy6: Primer Üçgen, Sekonder Yıldız bağlı, primer ve sekonder sargılar arasındaki faz farkı 180o.

8 Nisan 2009 tarihinde yazılan bu yazı toplam 5.205 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...