Trafoların Tehlikesi

Trafoların TehlikesiHayatımızın her anında kullandığımız elektrik bazen gerçekten çok tehlikeli olmakta ve insan hayatı için öldürücü olabilmekte. Günümüzde mahallelerimizin arasında küçük yapılar olarak dikilen trafolar eğer gerekli bakımlar yapılmaz ve tehlikelere karşı önlemler alınmaz ise etrafında bulunan birkaç binayı kolayca oturulamaz hale getirebilecek güçte birer patlayıcı halini alabilirler. Elbette bu eyvah bizim binamızın yanında trafo var şimdi biz bittik öldük demek değil tabiki. Çünkü bu denli önemli merkezler kolay kolay tehlikeli olabilecek seviyeye gelecek şekilde kontrolsüz bırakılmazlar. Ama olur da her hangi bir sorun çıkarsa neler olabileceği hakkında biraz bilgi vermesi açısından aşağıdaki video güzel bir örnek olabilir. Bu videoda bir trafonun yanması ve patlaması görüntüleri bulunmakta..

Aşağıdaki videoda ise bir trafo istasyonu yangınının görüntüleri bulunmakta. Trafo istasyonları daha çok şehir merkezlerinin dışında, elektrik hattının şehire girdiği bir noktada yerleşiktirler. Yangının büyüklüğü videoan açıkça görülmekte.

Ayrıca aşağıdaki videoda ise elektriğin bireyler için ne kadar tehlikeli olduğu da görülmekte. Elektrikle uğraşan kişilerin yapacakları en ufak bir yanlış yapacakları son yanlış olabilir. Aşağıdaki video bunun için gayet açık ve net.

Kazasız ve tehlikesiz bir yaşam temennisiyle…

9 Aralık 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 5.180 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

3 Yorum

  1. mustafa:

    piyasada ve günümüzde okadar çok elektirikçi vede usta çoğaldıki..cebinde pense taşıyan ve elektirik direğine çıka bilen herkes usta.sadece görmüş vede yapıyor.deneyimsiz insanlar ve elektiriğin e sini bilmeyenler ortalıkta.ucuz işçilik ve çok kırımlı ihaleler.kaliteli bir usta fiyatına içi bilmeyen üç usta bulan müteahhitler sorumludur.kalitesiz ve deneyimsiz usta sonuç iş kazası ve ölü bedenler.

  2. mustafa:

    vede devlet ihalelerinde iş güvenlik yasasına uymaya çalışan yöneticiler vede kontrol mühendisleri müteahhitlerin yanında çalıştırılan deneyimsiz ve işbilmeyen yeni mezun elektirik mühendisleri şantiye şefi olursa.sonuç iş bilen insanlarımız geri pilanda ukala şantiye şefleri ve kontrol mühendisleri denetimsiz insanlar….sonuç can ve mal kayıpları…..

  3. fuatcan:

    yazıda bahsedilen videoları görmedim. bu görüntüler ibret olması nedeniyle merak ediyorum.