Topraklama Sistemlerinde Kullanılan Elektrod Çeşitleri

Topraklama Sistemlerinde Kullanılan Elektrod Çeşitleri

Elektrik tesislerinde insan ve cihaz güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan topraklama sistemlerinde hattın toprak ile temasını sağlamada kullanılan cisimlere topraklama elektrodu denir. Topraklama elektrodları toprağa gömülü olarak bulundukları için sürekli toprakla temas halinde olmalarından dolayı korozyona karşı dayanıklı malzemelerden üretilmelidirler. Topraklama elektrodu yapılarına göre farklılık göstermektedir. Şerit Elektrod, Çubuk Elektrod ve Levha Elektrod topraklamada kullanılan elektrod çeşitleridir.

Çubuk Elektrodlar

Boru veya profil şeklindeki bakır veya galvaniz malzemeden yapılan elektrodlardır. Yere dik olarak çakılan bu elektrodlar gerekli durumlarda birden fazla sayıda kullanılabilirler. Birden fazla elektrod kullanılması durumunda iki elektrod arasındaki mesafe en az bir elektrodun boyunun iki katı kadar olmalıdır. Aşağıdaki resimde çubuk elektrodların uygulama şekilleri görülebilir.

çubuk elektrod topraklama

Şerit Elektrodlar

Şerit iletken, örgülü iletken veya yuvarlak iletken malzemelerden yapılan topraklama elektrodlarıdır. Bu elektrodlar toprak altına farklı şekillerde gömülebilirler. Genellikle çok derine gömülmeyen bu topraklayıcıların farklı uygulama şekilleri aşağıdaki fotoğraflarda görülebilir.

seridelektrodtopraklama

Levha Elektrodlar

Toprağa dikey olarak gömülen levha elektrodlar, genellikle delikli veya dolu bakır plakalardır. Diğer elektrodlara oranla daha derine gömülürler. Levha elektrodun üst kenarı toprağın 1 metre altında kalmalıdır. Daha düşük yayılma direnci elde etmek için birden fazla levha elektrod kullanabilir. Birden fazla levha elektrodun kullanıldığı durumlarda bu elektrodlar arasındaki mesafe en az 3 metre olmalıdır. Aşağıdaki görselde levha topraklama elektrod uygulamaları görülebilir.

levha topraklama elektrodu

30 Ekim 2016 tarihinde yazılan bu yazı toplam 2.113 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...