Servo Motorlar ve Çeşitleri

Kontrol ve otomasyon sistemlerinde son kontrol elemanı olarak kullanılan servo motorlar temelde hız ve konum kontrolü yapılabilen motorlardır. Servo adı latince servus kelimesinden gelmektedir. Servus emre itaat eden anlamındadır. Servo motorlar da verilen komutu hızlı ve doğru şekilde yerine getirirler.

Kullanıcının verdiği hız ve konum (pozisyon) komutunu yerine getiren servo motorlar gelişen teknolojiyle birlikte hareketli kontrol sistemlerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadırlar. İster sadece hız komutu, ister sadece pozisyon komutu veya her ikisi aynı anda verilmiş olsun servo motorlar verilen komutları yerine getirirler. Servo motorlar geniş bir hız sınırı içinde kararlı olarak çalışabilecek ve devir sayısı hızlı ve düzgün şekilde değişecek şekilde üretilirler.

Servo Motor Çeşitleri

Servo motorlar temelde uygulanan gerilime göre ikiye ayrılırlar.

  • DC Servo Motorlar
  • AC Servo Motorlar

Eskiden sadece DC servo motorlar üretilip kullanılmaktaydı. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte yarı iletken teknolojisindeki yenilikler yüksek akımlı, yüksek frekanslı transistörlerin üretilmesiyle servo motorların kullanım alanları genişlemiştir. Günümüzde AC ve DC servo motorlar küçük güçlü uygulamalardan büyük güçlü uygulamalara, çok hassas uygulamalara kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 

17 Temmuz 2011 tarihinde yazılan bu yazı toplam 5.967 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...