Seri ve Paralel Bağlı Kondansatörlerde Eşdeğer Kapasite

Seri ve Paralel Bağlı Kondansatörlerde Eşdeğer Kapasite

Kondansatörler AC ve DC devrelerde farklı davranan pasif devre elamanlarıdır. Yapılarına göre farklı çeşitlerde kondansatörler bulunmaktadır. Kondansatör çeşitlerinin anlatıldığı Kondansatör Çeşitleri başlıklı yazıda kondansatörlerle ilgili detaylı bilgi edinilebilir.

Birden çok kondansatör kullanılacak  devrede kondansatörler seri veya paralel bağlı olabilir. Seri veya paralel bağlı kondansatörlerin eşdeğer kapasitesinin hesaplaması aşağıdaki gibi yapılır.

Seri Bağlı Kondansatörler

Bir hat üzerinde birbiri ardına bağlanan bir den çok kondansatör seri bağlıdır. Seri bağlı kondansatörlerde birinin pozitif ucu diğerinin negatif ucuna bağlanmaktadır. Aşağıda seri bağlı kondansatörlerin şematik gösterimi görülebilir.

seribaglikondansator

Yukarıdaki gibi n adet kondansatör seri bağlandığında bu devredeki gerilim, akım ve kapasite eşitlikleri aşağıdaki gibi olur.

Gerilim:
V = VC1 + VC2 + VC3 + VC4 + VC5 + … + VCn

Akım:
i = iC1 = iC2 = iC3 = iC4 = i5 = … = iCn

Eşdeğer Kapasite:
1/C = 1/C1 + 1/C2 + 1/C3 + 1/C4 + 1/C5 + … + 1/Cn

Paralel Bağlı Kondansatörler

Kondansatörlerin paralel bağlanması aşağıdaki gibi olur.

paralelbaglikondansator

Yukarıdaki gibi birbiri ardına bağlı paralel kondansatörlerde akım, gerilim ve eşdeğer kapasite arasındaki ilişki aşağıdaki gibi olur.

Gerilim:
V = VC1 = VC2 = VC3 = VC4 = VC5 = … = VCn

Akım:
i = iC1 + iC2 + iC3 + iC4 + i5 + … + iCn

Eşdeğer Kapasite:
C = C1 + C2 + C3 + C4 + C5 + … + Cn

29 Haziran 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 16.208 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...