Sensör Seçimi için Kriterler

Sensör Seçimi için Kriterler

Otomasyon sisteminde kullanılan sensörler kullanılan makinadaki işlevine göre farklı tiplerde ve özelliklerde olabilir. Yeni bir sistem tasarımında kullanılacak sensörü belirlerken bazı kriterleri gözönünde bulundurarak sensör seçimi yapılır. Bu kriterlerden bazıları sensörün fiziksel yapısıyla alakalı, bir kısmı ise sensörün işleviyle ilgilidir.

Sensör seçiminde ilk kural sensörün tipidir. Yani sensör endüktif sensör mü, kapasitif sensör mü, optik sensör mü, ultrasonik sensör mü olacak öncelikle bunu belirlemek gerekir. Sensör tipini belirledikten sonra sensörün fiziksel ve işlevsel özelliklerine göre diğer kriterler belirlenmelidir.

Kullanılacak sensörü seçerken dikkat edilecek kriterler; Gövde boyutu, Bağlantı şekli, Anahtarlama çıkışı, Anahtarlama şekli, Görme uzaklığı olarak sıralanabilir.

Şimdi bu kriterleri detaylarıyla inceleyelim.

Gövde Boyutu

Gövde boyutu sensörün fiziksel olarak ölçülerini belirtir. Sensörün çapı, boyu gibi özellikler sensörün kullanıldığı alanın fiziksel ölçülerine göre seçilmelidir.

Endüktif sensörler yuvarlak veya köşeli olarak bulunabilir. Yuvarlak sensörler genellikle vida dişlidir ve farklı çaplarda endüktif sensör bulmak mümkündür.

Bağlantı Şekli

Bağlantı şekli sensörün elektriksel olarak bağlantı türünü belirtir. Kablolu, Soketli, Kelemensli bağlantı şekilleri mevcuttur.

Kablolu sensörlerde sensöre entegre olarak bağlı bir kablo vardır.

Soketli sensörlerde ise sensörün ucunda soket girişi vardır ve soket girişine bağlanan harici kablo ile sinyaller iletilir.

Klemnsli sensörlerde sensörün içerisinde bir klemens vardır. Harici kablo bu klemense bağlanır.

Anahtarlama Çıkışı

Anahtarlama çıkışı sensörlerde, polarite farkını belirtir. Sensörlerde PNP ve NPN farkını daha önce yazdığımız Sensörlerde PNP ve NPN Farkı başlıklı yazıda detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Sensörlerin anahtarlama çıkışı PNP, NPN, ve polarizesiz olabilmektedir.

Anahtarlama Şekli

Sensör çıkışları analog veya dijital olabilir. Otomasyon sistemlerinde dijital ve analog farkını Input ve Outputlarda Dijital ve Analog Farkı başlıklı yazımızda detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Dijital olan sensörlerde kontak tipleri NO (Normalde açık), NC (Normalde Kapalı) veya her iki kontak beraber olabilir. Kullanılacak sensörün analog veya dijital olacağı seçildikten sonra dijital çıkışlı sensörlerde de kontak tipi belirlenmelidir.

Görme Uzaklığı

Görme uzaklığı sensörün cismi görebileceği maksimum uzaklıktır. Her sensörün bir çalışma aralığı vardır. Kullanılacak sensörün göreceği cismin ne kadar uzakta olacağına bağlı olarak uygun tipte sensör seçilmelidir.

11 Nisan 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 2.879 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...