Selenoid Valf Yapısı ve Çalışma Sistemi

Selenoid Valf Yapısı ve Çalışma Sistemi

Selenoid valfler otomasyon sistmelerinin elektromekanik kontrol elemanlarıdır. Özellikle hidrolik ve pnömatik sistemlerde anahtarlama görevi gören selenoid valflerin farklı yapılarda ve farklı özelliklerde olanları bulunmakla beraber burada basit bir selenoid valfin yapısını ve çalışma sistemini anlatarak mantığını aktarmaya çalışacağız.

Güç elektroniğindeki tristör ve transistör elemanları kontrollü anahtarlama yapan anahtarlama elemanlarıdır. Bu elemanlar gerilim ve akım kontrolü sağlarlar. Aynen bunlar gibi selenoid valf de hidrolik ve pnömatik sistemlerde kontrol sağlayan malzemelerdir.

Mesela bir su akışını açmak veya kapatmak için vanaya ihtiyaç duyulur. Vana sadece mekanik ve el ile kontrol edilebilen bir malzemedir. Selenoidler valfler ise vanaların elektriksel kontrollü olanlarıdır. Aşağıda bir selenoid valfin temel yapısı ve bileşenleri görülmektedir.

valf

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bir giriş ve çıkış ağızları bulunan selenoid valfin giriş ve çıkışı arasını yaya bağlı bir pin kapatmaktadır. Elektrik bobini yardımıyla oluşturulmuş olan elektromıknatıs pimin hareket etmesini sağlar.

Selenoid valfler besleme şekillerine göre AC ve DC olabilir. AC ve DC selenoid valflerin bobin yapıları birbirinden farklıdır. Ayrıca 12V’tan 220V’a kadar farklı voltajlarda besleme gerilimine sahip selenoid valfler bulunabilir.

Yukarıdaki şekil üzerinden selenoid valfin çalışma prensibini anlatalım: AC veya DC enerji besleme kaynağına bağlanan bobin üzerinen akan akım bir manyetik alan oluşturur. Oluşan bu manyetik alan içinde kalan metal pin manyetik alan etkisiyle yayın kuvvetini yenerek hareket eder. Pinin hareket etmesiyle giriş bölümünden gelen su, yağ veya gaz çıkış bölümüne doğru hareket eder. Enerji beslemesinin kesilmesiyle manyetik alan ortadan kalkar ve pin tekrar yayın kuvvetiyle geriye doğru hareket eder. Böylece giriş ve çıkış arasındaki bağlantı tekrar kapanır.

Ayrıca selenoid valfin çalışma şeklinin anlatıldığı animasyonu buraya tıklayarak teknik video bölümünde izleyebilirsiniz.

9 Mayıs 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 6.781 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

2 Yorum

  1. Halil:

    Manyetik alanı arttırdığımız zaman valfin hareketi de artar mı?

    • Selenoid valfler belirli voltajlarda çalışmaya uygun olarak üretilirler ve bu çalışma voltajları haricinde bir gerilim kaynağına bağlayamazsınız. Dolayısıyla yapısında manyetik alanı artırabileceğiniz bir değişiklik de yapmanız sözkonusu olamaz.