Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretmek

Dünya genelindeki fosil yakıtların artık azalması ve fiyatlarının artmasıyla birlikte insanoğlu yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmekte, ucuz kaliteli enerji üretmenin farklı yollarını keşfetmeye çalışmaktadır. Elektrik üretiminde en çok kullanılan yöntemlerin başında (özellikle ülkemizde) termik elektrik santralleri ve hidroelektrik santralleri gelmektedir. Hidroelektrik santralleri bilindiği gibi su gücüyle elektrik üretirken termik elektrik santralleri fuel-oil, doğalgaz gibi fosil yakıtlarla elektrik üretmektedir.  Elektrik üretiminde kullanılan kaynakları detaylı olarak buradaki yazımızda anlatmıştık.

Yenilenebilir enerji kaynağı denilince başta akla güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, dalga enerjisi gelmektedir. Güneş enerjisi ile ilgili detayları buradaki yazımızda, dalga enerjisi ile ilgili detayları buradaki yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise rüzgar enerjisi ile ilgili detayları anlatacağız.

Rüzgar enerjisi kuvveti 4-25 m/s arasında olan rüzgardan rüzgar türbinleri vasıtası ile üretilirler.

Rüzgar türbini vasıtası ile üretilen elektrik şarj kontrol sistemi yardımıyla enerji depolayıcılara (akülere) depolanır ve kullanılır.

Rüzgar enerjisi ile üretilen elektrik enerjisi eğer direk olarak kullanılacaksa akülerde depolamaya gerek yoktur. AC generatör yardımıyla üretilen enerji direk olarak sisteme verilebilir. Fakat rüzgar türbini yardımı ile üretilen enerji sürekliliği de bu durumda etkilidir. Rüzgarın kesilmesi durumunda türbinden enerji elde edilemez ve sistem enerjisiz kalabilir. Bu nedenle üretilen enerjiyi depolayıp rüzgarın olmadığı anlarda depolanan enerjiyi kullanmak kesintisiz bir enerji sağlayacaktır.

 

18 Temmuz 2011 tarihinde yazılan bu yazı toplam 3.577 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...