Redresör Nedir?

Redresör girişindeki sinüsoidal alternatif akımı doğru akıma çevirerek çıkışta doğru akım veren cihazdır.

Redresörler; yaygın olarak enerji yedeklemesi, güvenlik ve acil aydınlatma sistemlerinde kullanılır. Özellikle şalt tesisi, boru hatları, katodik koruma ve trafo merkezleri gibi kritik uygulamaları vazgeçilmezdir. Buralarda aküler ile birlikte kullanılır. İhtiyaç ve uygulamalara bağlı olarak çok daha farklı çıkış gerilimlerinin uygulandığı alanlar da mevcuttur. Uygulama ve ihtiyaca bağlı olarak farklı teknolojiler ve fonksiyonlar ile çeşitlendirilmiş olup, akü şarj cihazı, akü şarj redresörü, charger, battery charger, rectifier, dc güç kaynağı ve doğrultucu olarak da tanımlanabilir.

Akü şarj redresörleri çıkışındaki doğru akımı genellikle akü yani bataryaları şarj etmek amacı ile kullanır. Bu bataryalardan bazıları damla şarj gerektirir. Bu tip redresörler tristör’lü damla şarj redresörü olmak zorundadır. Normal redresörler damla şarj yapmadıkları ve çıkışlarındaki voltajı direkt olarak aküye uyguladıkları için bu tip bataryalara zarar vermektedir.

Gelişmiş bir Redresör Cihazı ile çıkış gerilimi, çıkış akımı, hızlı şarj gerilimi, hızlı şarj zamanı ayarlanabilmelidir.

Aşırı ısı, kısa devre ve aşırı gerilim korumalarının olması Redresör güvenliği açısından önemlidir. Bu yüzden de mikroişlemci kontrollü redresörler tercih edilmelidir.

Redresörler, bilgisayarlar içindeki güç kaynaklarından, jeneratörlere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Redresör’ler farklı tiplerde imal edilmektedir.

– Voltaj kontrollü redresörler.

– Tristör kontrollü redresörler.

– Akım kontrollü redresörler.

– Galvano eloksal redresörler.

– Gemi, tekne, yat redresörleri.

– Varyak kontrolllü redresörler.

– Manuel elle kumandalı redresörler

– Kuyumcu yaldız redresörleri

redresör çeşitleridir.

Trifaze giriş ve Monofaze Girişli olmak üzere;

– 12 VDC Redresör
– 24 VDC Redresör
– 48 VDC Redresör
– 110 VDC Redresör
– 220 VDC Redresör

çıkışlı Redresör modelleri üretilebilmektedir.

14 Aralık 2009 tarihinde yazılan bu yazı toplam 11.986 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

2 Yorum

  1. Redresör:

    Akü Şarj Redresörü Sabit Voltaj ve Sabit Akım prensibine göre çalışmaktadır. Ayarlanan maksimum akım değerine kadar çıkış voltajı ayarlanan değerde sabit olup, daha yüksek akım çekilmek istendiğinde çıkış voltajını azaltarak akımı ayarlanan değerinde sabit tutar. Ayarlanan en son değerler EEPROM’a kaydedildiği için enerji kesintilerinde tekrar ayar ihtiyacı gerektirmez.

  2. iso:

    redresör var bende ama calışmıyor trafo binasından almıştım sebebini bilen varmı sigortalarına baktım sorunyok bilen varsa lütfen yardım etsin