PLC Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İngilizce Programmable Logic Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşan PLC’nin Türkçe anlamı programlanabilir mantıksal kontrol birimidir. Genel olarak küçük endüstriyel bilgisayarlar olarak tanımlanabilen PLC’ler kontrol fonksiyonlarını gerçekleştiren donanım ve yazılımları içerirler. En temel olarak ele alınırsa bir PLC’de iki ana bölüm bulunur: Merkezi işlemci birimi (CPU) ve input/output (giriş/çıkış) arayüz sistemi.

Merkezi işlemci birimi (CPU) PLC’nin işlemlerini yürütür. Input/Output sistemi PLC’nin dış ortamla bağlantısını sağlar. Input’lar genellikle anahtar, sensör ve benzeri araçlardan bilgi alırken, alınan bilgiler CPU’da işlenerek Output’lar yardımıyla kontaktör, röle ve benzeri araçların kumandası sağlanır.

Günümüzde PLC teknolojisi oldukça gelişmiş ve  kullanım alanı çok yaygındır. Sanayide kullanılan makinelerde, üretim tesislerinde çok farklı ve çeşitli PLC uygulamaları görmek mümkündür.

Demir çelik, petrol ve kimya, enerji, makina, üretim, otomotiv, textil, lojistik ve daha bir çok alanda PLC’ler yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Ayrıca PLC’ler, mantıksal kontrol, endüstriyel otomasyon işlemleri, açısal ve doğrusal hareket kontrolü, data işleme, haberleşme ve network uygulamalarında kullanılmaktadırlar.

 

19 Temmuz 2011 tarihinde yazılan bu yazı toplam 12.259 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

4 Yorum

  1. ali:

    selam , ben plc boşta ne kadar enerji harcadığını bir türlü bulamıyorum .Bu konuda yardımcı olsanız sevirim teşşekkürler……

  2. diren:

    Merhabalar
    PLC ler trafik lambalarının kontrolunde nasıl bir işleve sahip.Bu konuda yardımcı olabilirseniz cok sevinirim

    • Trafik lambalarında hangi lambanın ne kadar süre boyunca yanacağı, hangi aralıklarla yanacağı gibi seçenekler plc yazılımları ile yapılabilir. Özellikle birden çok lambanın bulunduğu kavşaklarda lambaların bir düzen dahilinde sırayla yanması ve trafik yoğunluğuna göre yeşil veya kırmızı lambaların yanma süreleri bu yazılımlarla ayarlanabilir.