Piezoelektrik Hakkında Bilgiler ve Kullanım Alanları

Piezoelektrik Hakkında Bilgiler ve Kullanım Alanları

Piezoelektrik bazı malzemelerin üzerine mekanik olarak bir kuvvet uygulanması sonucunda ortaya çıkan elektriktir. İlk olarak 1880 yılında Pierre Curie ve Jacques Curie tarafından ortaya çıkartılmıştır. Piezoelektrik etki ters çevrilebilir bir etkidir. Yani piezoelektrik özellikteki bir malzemeye kuvvet uygulandığında elektrik üretebilirken aynı maddeye elektrik uygulandığında maddede mekanik olarak bir hareket oluşur.

Bütün piezoelektrik malzemeler iletken olmayan malzemelerdir. Bu malzemeler kristal ve seramik olmak üzere iki gruba ayrılır. Ayrıca doğal veya yapay piezoelektrik malzemeler olarak da ikiye ayrılabilir.

Yapay piezoelektrik malzemelere kurşun zirkonat titanat (PZT), baryum titanat ve lityum niobat örnek olarak gösterilebilirken quartz kristaleri doğal piezoelektrik malzemlere örnek olarak gösterilebilir.

Yapay piezoelektrik malzemelerin ürettiği elektriki doğal piezoelektrik malzemelere oranla daha yüksektir.

Aşağıdaki animasyonda piezoelektrik etki görülebilir.
piezoelektrik etki

Piezoelektrik Malzemelerin Kullanım Alanları

Piezoelektrik etki günlük yaşamda ve endüstride çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aşağıda farklı alanlarda kullanım örnekleri görülebilir.

Otomotiv Endüstrisi

Airbag sensörleri, hava akışı sensörleri, alarmlar, yakıt püskürtücüleri, emniyet kemeri uyarıcıları, park sensörleri

Bilgisayarlar

Disk sürücüleri, mürekkep püskürtmeli yazıcılar

Medikal Sistemler

Tek kullanımlık hasta monitörleri, ultrasonik görüntüleme

Askeri Sistemler

Derinlik algılayıcılar, güdüm sistemleri, hidrofon, sonar sistemler

Tüketici Elektroniği

Çakmaklar, derinlik bulucular, mücevher temizleyiciler, müzik enstürmanları, nemlendiriciler

Yukarıda piezoelektrik etkinin kullanıldığı alanlardan bazıları listelenmiştir. Bunların yanında daha bir çok alanda piezoelektrik etkinin kullanıldığını görmek mümkündür.

24 Ekim 2016 tarihinde yazılan bu yazı toplam 17.199 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...