LM35 Sıcaklık Sensörü

LM35 Sıcaklık Sensörü

Elektronik devrelerde kullanabileceğiniz güzel bir eleman olan LM35 ile sıcaklık ölçümü yapabilirsiniz. Sıcaklıkla direnci değişen terrmistörler yerine kullanılabilir. LM35 sıcaklık sensörü termistörlere oranla daha doğru bir ölçüm sağlar. Çıkış voltajı ise sıcaklıkla lineer olarak değişmektedir.

Her hangi bir ayar veya kalibrasyona gerek olmadan çalışan LM35, -55o ile 150o arasındaki sıcaklıklarda güvenle kullanılabilir. Ayrıca LM35 düşük güç tüketimi nedeniyle de çalışma sırasında kendi sıcaklığı artmayarak daha doğru ölçüm yapmasını sağlar.

Maksimum 35V besleme gerilimine kadar çalışabilen LM35, maksimum 6V çıkış gerilimi vermektedir. Önerilen çalışma gerilimi 4V ve 30V arasındadır.

Santigrat derece ölçümleri için kullanılabilen LM35 her 1oC sıcaklık değişimi için çıkış voltajı 10mV lineer olarak değişmektedir.

Aşağıdaki resimde LM35’in pin bağlantıları görülmektedir.

LM35 görünüşte bir transistöre benzemektedir. TO-46, TO-92, TO-220 ve SO-8 paket şekillerinde satılmaktadır. Aşağıdaki resimde bu paket şekilleri görülebilir.

 

 

8 Ocak 2017 tarihinde yazılan bu yazı toplam 1.570 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...