Klimalardan Neden Su Akar?

Klimalardan Neden Su Akar?

Klimalar yaz aylarında özellikle sıcak bölgelerde sıcaktan bunalanlar için kurtarıcı bir cihazdır. Çeşitli büyüklüklerde üretilen klimalar tek oda için veya büyük tesisler için hava soğutma işlemi yapar.

Evlerde veya araçlarda kullanılan klimalarda bir gider hortumunun bağlı olduğu ve bu hortumdan su aktığı görülür. Peki bu su neden akar? Klimalar su mu üretiyor?

Klimalardan gelen suyun kaynağını bilmek için öncelikle klimaların çalışma prensibini bilmek gerekir.

Duvar tipi bir klima üzerinden klimanın çalışma şeklini anlatarak klimadan neden su gelir anlatmaya çalışalım. Duvar tipi klimalar iki ana bölümden oluşur. Biri dış ortamda duran dış ünite diğeri kapalı bölüme hava üfleyen iç ünitedir.

Klimaların dış ünitesinde bulunan fan önündeki ince borulardan geçen gazın sıcaklığını atarak boru içindeki gazı soğutur. Soğuyan gaz iç üniteye gider ve iç ünitede bulunan fan aracılığı ile ortamdaki hava bu soğuk borulara temas ettirilerek havadaki ısı alınır ve tekrar ortama soğuk hava olarak verir.

Aşağıda bir klimanın bölümleri görülmektedir.

klimasemasi

Yukarıda görüldüğü gibi iç ünitedeki fan ortamın havasını fan aracılığı ile çekerek soğuk olarak tekrar ortama vermektedir. İç ünite ortamdaki havanın sadece sıcaklığını almaz aynı zamanda ortamdaki havanın nemini de alır.

Ortamdaki hava iç üniteden geçerken buradaki içinde soğuk gaz olan boru demetinden geçer. Bu sırada soğuk boru demetine temas eden hava içindeki su buharı yoğunlaşarak su haline gelir. İşte bu su iç üniteye bağlanan bir gider hortumu ile dışarıya atılır.

Klimalardan bazen çok fazla bazen de az akan bu suyun kaynağı aslında ortamda bulunan havadır. Klimalar havadaki nemi alarak suya dönüştürdüğü için klimalardan su aktığı görülür.

17 Ağustos 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 5.639 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...