Kirşofun Akımlar Kanunu

Kirşofun birinci kanunu diye bilinen Kirşofun Akımlar Kanununa göre, bir düğüm noktasına giren akımlar ve çıkan akımların toplamı sıfırdır. Yani bir düğüm noktasına giren akımların toplamı, çıkan akımların toplamına eşittir. Aşağıdaki devre örneğine bakılırsa kirşofun akımlar kanunu daha iyi anlaşılabilir.

Kirşofun Akımlar Kanunu

Şekilde görüldüğü gibi Is akımı I1 akımı ve I2 akımının toplamına eşittir. Aşağıdaki şekilde ise başka bir düğüm örneği gösterilmiştir.

Düğüm Noktası

Düğüm Noktası

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi I1, I2 akımları düğüm noktasına girerken, I3, I4 akımları düğüm noktasından çıkmaktadır. Düğüm noktasına giren ve çıkan akımlar arasında yukarıda da belirtildiği gibi aşağıdaki gibi bir ilişki vardır.

I1+I2=I3+I4

Kirşofun akımlar kanunu elektrikte, özellikle devre analizlerinde sıklıkla kullanılan bir başka kanundur.

1 Şubat 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 44.968 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

2 Yorum

  1. […] kullanılan kanunlardan olan Kirşofun birinci kanunu diye de bilinen Kirşofun akımlar kanununu buradaki yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda Kirşofun ikinci kanunu olarak da bilinen Kirşofun […]

  2. […] akımlar kanununu burada, gerilimler kanununu burada […]