Karşılaştırıcılar

KarşılaştırıcılarKarşılaştırıcılar (gerilim karşılaştırıcıları) iki gerilimi birbiriyle genlik bakımından karşılaştırarak durumu çıkış işareti ile belirler.

Karşılaştırıcının girişine uygulanan V1 ve V2 gerilimleri opamp tarafından karşılaştırılır ve çıkışta Vcc veya -Vss gerilimleri görülür.

V1 gerilimi V2 geriliminden büyük ise (V1>V2) çıkış Vcc olur.

V1 gerilimi V2 geriliminden küçük ise (V12) çıkış -Vss olur.

Karşılaştırıcının kazancı ne olursa olsun çıkış gerilimi kaynak gerilimini (Vcc, -Vss) geçemez.

Karşılaştırıcılar güç elektroniği devrelerinde çok yaygın olarak kullanılırlar. Örnek olarak bir sinüs dalga biçimli gerilim ve doğru gerilimin karşılaştırılması sonucu oluşan dalga şekli aşağıda görülmektedir. V1 gerilimi tepe değeri 10V olan sinüs dalga biçimli bir gerilim, V2 gerilimi 5 voltluk doğru gerilim olmak üzere bu iki gerilim karşılaştırılınca Vo çıkış gerilimi +15 V ve -15 V arasında değişmektedir. Vo çıkış gerilimi, V1 gerilimi V2 geriliminden büyükken (V1>V2) +Vcc (15 V) olurken, V1 gerilimi V2 geriliminden küçükken (V12) -Vss (-15 V) olmaktadır. Burada karşılaştırıcının Vcc ve -Vss besleme girişleri +15 V ve -15 V ile beslenmektedir.

Karşılaştırıcı giriş ve çıkış gerilim dalga şekilleri

23 Ocak 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 14.996 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...