Johnson Tipi Onluk Sayıcı

johnsonJohnson tipi sayıcı içinde lojik (sayısal) kapılar bulunan 16 pinli (bacaklı) bir tümdevredir. Bu bacakların bir tanesi besleme girişi, bir tanesi şasi, iki tanesi tetikleme girişi, bir tanesi reset, geriye kalan 11 tanesi de çıkış bacaklarıdır. 5-10 Volt besleme gerilimi ile çalışan bu entegre oldukça kullanışlı bir entegredir. İki tetikleme girişinden biri yükselen kenar, diğeri düşen kenar tetikleme olarak kullanılabilir. Yükselen kenar saat darbesinin yükselmesi ile tetikleme, düşen kenar saat darbesinin düşen kenarıyla tetikleme anlamına gelmektedir.

Onbir çıkış pininin onu her saat darbesiyle birbiri ardına sırasıyla lojik 1 olmaktadır. Çıkış pininin 1 tanesi ise ilk beş saat darbesiyle lojik 1, sonraki beş saat darbesi ile lojik 0 olmaktadır.

Aşağıdaki şemaya bakıldığında HEF4017B kodlu johnson tipi sayıcı entegresinin giriş-çıkış bacakları ve içyapısı görülebilir.

Johnson Sayıcı İç Yapısı

Şekilde görüldüğü gibi tümdevre D-Flip Floplarından ve lojik kapılardan oluşmakta ve CP0, CP1, ve MR olmak üzere iki giriş (input) pini ve O0-O9, O5-9 çıkış (output) pinleri bulunmaktadır. Giriş ve çıkışların grafikleri de aşağıdaki gibidir.

Jonson Sayıcı Grafik

Grafikte de görüldüğü her saat darbesinin yükselen kenarıyla O0-O9 çıkış bacakları sırasıyla lojik 1 olmaktadır.

Bu entegre analog devreler için kullanılabilecek çok kullanışlı bir tümdevredir. Birbiri ardına bağlanarak daha fazla çıkış elde edilebilir ve istenilen şekilde kullanılabilir.

30 Ocak 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 7.863 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

4 Yorum

  1. […] sitede özellikle elektronik devre arşiv sitelerinde bulunmaktadır. Bu yazımızda daha önce burada anlattığımız 4017 Johnson tipi onluk sayıcı kullanarak nasıl kayar yazı uygulaması […]

  2. bartinli:

    devre güzel bayağı zamndan beri boyle devre arıyordum,sayenizde buldum 1 sorum olacak pic mikro denetleyici kullanmadan devreye 2den fazla 4017 ekleyerek zaten osilatör tek oacağı için 555’in 3numaralı ayagından diyer sayıcıları sürdürerek animasyonlu analog kayan yazı tasarlamak istiyorum olabilirmi? yardımcı olurmusunuz bana

    yorumlarınızı bekliyorum.

  3. murat:

    emeği geçenlere teşekkürler, çok faydalı bilgiler bunlar.