Hidroelektrik Santrallerin Olumsuz Etkileri

Enerji kaynaklarının hızla tükendiği dünyamızda fosil yakıtların bir kenara bırakılıp yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendiğimiz bu devirde, hidroelektrik santraller enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Su gücüyle elektrik üretimi ilkesine dayanan hidroelektrik santraller en temiz ve en zararsız enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Elektrik enerji ihtiyacının karşılanması, dışa bağımlılığın azalması amacıyla Türkiye için hidroelektrik santraller önemli olmasına karşı, gerekli önlemler alınmadığı taktirde hidroelektrik santraller ekoloji, çevre ve ekonomi üzerinde etkileri olabilir.

Bir bölgeye hidroelektrik santralin inşa edilmesi o bölgenin ekolojik dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bölgenin ikliminin değişmesi, floranın kaybolması, o bölgedeki hayvanların yaşamlarının tehdit edilmesi başlıca ekolojik etkiler olabilir.

Hidroelektrik santrallerin çevresel etkileri olarak da hidroelektrik santralinin inşaatı sırasında ortaya çıkan atılar ortaya çıkmaktadır. Bir diğer çevresel etki de hidroelektrik santrallerinin sera etkisi olarak belirlenmiştir.

Hidroelektrik santrallerinin ekolojik ve çevresel etkilerinin yanı sıra ayrıca ekonomik etkileri de vardır. Özellikle baraj tipi hidroelektrik santrallerinin inşaatı aşamasında yerleşim birimlerinin sular altında kalması ve bu alanların yeni yerlere taşınması gerekliliği, bazı özel alanların hidroelektrik santrallerin yapımı veya iletim hatlarının döşenmesi için istimlak edilmesi ekonomik etkileri arasındadır.

Bu sayılan etkileri en aza indirmek için hidroelektrik santral projesinin iyi bir şekilde hazırlanıp bütün yönleriyle değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yukarıda genel hatlarıyla ifade edilen etkileri detaylı olarak başka bir yazıda anlatmaya çalışacağız.

23 Şubat 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 20.894 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

3 Yorum

 1. Naimcan:

  Teşekkur Ederim.

 2. Mehmet DALBAK:

  Eğer bu anlatılanlar zarar olarak nitelendiriliyorsa, hidroelektrik santrallerinin hiçbir zararı yok demektir.
  Flora bozuluyor deniliyor. Halbuki baraj göletleri iklimi yumuşatarak daha zengin flora oluşmasına neden olurlar.
  Sera etkisi yapıyormuş. Asıl sera etkisini enerjiyi fosil yakıtlarla elde ettiğiniz zaman görürsünüz.
  İnsanlar yerinden yurdundan oluyormuş. Dev bir proje gerçekleştiriliyor. İllaki coğrafyada bir yer kaplayacak. Detayları buna göre düzenlemek gerekecektir. Bu her işte böyledir. Yol yapımında da, park yapımında da…
  Çevreci geçinen kapitalist kuklalara sesleniyorum! HES ve nükleer santraller, en karlı ve en temiz enerji dönüşüm sistemleridirler. Batılı amcalarınız kendilerine mübah gördüğünü bizlere sizler sayesinde haram etme gayreti içindeler. Biliyorlar ki bir sonraki adım nükleer silah olabilir endişesiyle telaş içindeler. Maazallah bu güç İslam alemine yayılırsa güç tekelleri kırılacak, sömürüleri elden gidecek, ekonomik, siyasi ve askeri saltanatları son bulacaktır. Unutmayın nötr güçleri saymazsak bu Dünya’da iki devlet var. Müslüman blok ve Hıristiyan blok. Devletlerin ismi önemli değil. Blokları oluşturan güçlerin amaçları aynı. Hangi amaca hizmet etmek istiyorsan ona göre davran!

 3. ismail taşdemir:

  Hidro elektrik santrallerin çevreye zararı çok azdır. Aksine daha çok faydası vardır. Tek zararı uzun yıllar sonra su ile gelen çamur ve milin baraj göletini doldurmasıdır. Eğer hidro kötü olsaydı adamlar niyagara ya kurmazlardı. Arada çatlak sesler çıksada o kadar su kaçırmaz