Hem İndüktif Hem Kapasitif Cezaya Düşülebilir mi?

Endüstiryel tesislerde elektrik faturası en önemli gider kalemlerinden birisidir. Elektrik tüketiminde reaktif cezaya düşmek elektrik faturasını büyük ölçüde artırmaktadır. Reaktif güç hakkında detaylı bilgiyi daha önce buradaki yazımızda anlatmıştık. Reaktif cezaya düşmemek için reaktif güç kompanzasyonu yapılması gerekir. Kompanzasyonun yapılmış olması reaktif cezaya düşmemek için yeterli değildir malesef.

Kompanzasyon panosunun kontrol edilmesi, rölenin, kondansatörlerin ve kontaktörlerin bakımlarının belirli periyotlarla yapılması gerekir.

Kompanzasyon panosuna sahip bir işyeri hem endüktif hem de kapasitif cezaya nasıl düşer?

3 fazlı elektrik tesislerinde eğer tek fazlı yükler çoğunluktaysa fazların düzgün dağıtılmış olması çok önemlidir. Her üç fazdan da eşit güç çekilecek şekilde projenin uygulanmış olması gerekir. Eğer fazlar eşit oranda yüklenmemiş ve kompanzasyon panosunda bulunan kondansatörlerin tamamı 3 fazlı ise hem endüktif hem de kapasitif cezaya düşme nedeninizden biri bu olabilir. Bu durumda tek fazlı kondansatörlerin eklenmesi uygun olabilir.

Bir diğer etken de kompanzasyon sisteminizin nasıl planlandığıdır. Eğer kompanzasyon için akım ölçümü sadece bir fazdan yapılıyorsa kompanzasyon sisteminiz güvenilir değildir. Güvenilir bir kompanzasyon sistemi için her 3 fazdan da akım bilgisi gelmelidir. Bunun için her 3 faza da akım trafosu bağlanmalıdır.

Kapasitif cezaya düşmenin nedeni kondansatörlerinizin devreden çıkmaması olabilir. Eğer kontaktörlerin kontakları yapışıp kalırsa kondansatörleriniz devreden çıkmaz ve bu durumda kapasitif enerji tüketirsiniz.

Kapasitif cezaya düşmenin bir diğer nedeni de sistemde bulunan kapasitif yüklerdir. İşletmelerde en önemli kapasitif yüklerin başında kesintisiz güç kaynakları (UPS) gelir. Küçük ölçekteki işletmelerde çok fazla rastlanmasa da bir diğer kapasitif yük çeşidi de yeraltı kablolarıdır.

Kapasitif yüklerin çok fazla olduğu ve kapasitif enerji tüketiminin yüksek olduğu işletmelerde şönt reaktörler kullanılarak kapasitif enerjinin karşılanması sağlanır.

Kompanzasyon sisteminizin olmasına rağmen hala reaktif ceza ödüyorsanız kontrol etmeniz gereken bir diğer husus da yüklerinizin devreye girme, devreden çıkma hızı ve sıklığıdır. Çok hızlı devreye girip çıkan yüklere sahip bir işletmeniz varsa bu durumda kontaktörlü kompanzasyon sistemi sizin için yavaş kalabilir. Dolayısıyla ani yük giriş çıkışları için sizin için statik Var kompanzasyon sistemi daha uygun olabilir.

Tabi ki bir kompanzasyon sisteminin kurulması için gerekli ölçüm ve hesaplamalar yapılmalı kompanzasyon bu ölçüm ve hesaplamalara göre tesis edilmelidir.

Eğer kompanzasyon sistemi olmasına rağmen hala endüktif ve kapasitif cezaya düşülüyorsa bu durumda analizör yardımıyla sistemde gerekli ölçümler yapılarak eksiklikler belirlenmelidir.

 

8 Ağustos 2011 tarihinde yazılan bu yazı toplam 29.084 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

12 Yorum

 1. hüseyin:

  otel devamlı kapasitif ceza yiyor ne yapsam engelleyemedim ups var odalar ayrı yerlerde …nasıl çözüm uygulaya biliriz .

 2. YAKUP:

  ENDİKTÜF CEZA YİYOR BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM

 3. @YAKUP Endüktif ceza yiyorsanız bir kompanzasyon hizmeti veren bir firma ile görüşün. Gerekli ölçümleri yaptıktan sonra sisteminize uygun kompanzasyonu kuracaklardır.

 4. muhammet:

  Arkadaşlar sağlık ocağı 68 kapastif 15 reaktif kapastifi nasıl dusurebilirim

 5. salih:

  arkadaşlar let aydınlatma cıkalı kapasitıfin önune gecemiyoruz. bunu onlemek icin ucuz ve pıratik malzeme varmı ? yada ters kompanzemi yapmak gerekiyor. bilgi paylasımı istiyorum. tşk.

 6. hasan:

  Hastane kompanzasyonunda reaktif cezaya düşüyoruz 2 adet trafomuz var birine 20kvar birine 25kvar sabit grup bağlı sürekli açık halde. Hastane bir süredir faal durumda değil yani çalışan cihaz yok denecek kadar az bu durumu düzeltmek için bazı cihazları çalıştırmak dışında(ısıtma soğutma sistemleri gibi) ne yapabilirim?

  • Endüktif tüketimi mi fazla yoksa kapasitif tüketimi mi fazla geliyor. Önce onu kontrol edip eğer yükleriniz sabitse tüketim türüne göre bazı sabit grupları devreden çıkarabilir veya ek gruplar devreye alabilirsiniz.