Harmoniklerin Devre Kesici ve Sigortalara Etkileri

Harmoniklerin Devre Kesici ve Sigortalara Etkileri

Sinusoidal formda olan alternatif gerilim dalga şeklinde pratikte çeşitli nedenlerden dolayı bozulmalar olabilir. Bu bozulmaların nedenlerinden biri de harmoniklerdir. Daha önce yazdığımız Harmonikler Nedir, Harmoniklerin Etkileri ve En Çok Harmonik Üreten Ekipmanlar başlıklı yazılarımızda harmonikler hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu yazımızda harmoniklerin elektrik tesislerinde kullanılan devre kesici ve sigorta elemanları üzerineki etkileri belirteceğiz.

Bilindiği gibi elektrik devre kesicileri ve sigortalar kendilerine özgü belirli karakteristiklere sahiptirler ve bu karakteristik özelliklerine göre seçilerek tesisatta kullanılırlar.

Devre kesicilerdeki elektromanyetik bobinler, devreden geçen akımda oluşan harmonik bozulma nedeniyle hatalı çalışabilmektedir. Harmonik bozulma devre kesicilerde hatalı açma veya kapamaya neden olabilir. Bir elektrik tesisindeki devre kesicilerinde meydana gelen anormal açma ve kapamalar oluyorsa harmoniklerin araştırılması uygun olabilir.

Harmonik akımlar elektrik tesisatlarındaki anahtarlama elemanlarında ısınmayı ve dolayısıyla kayıpları artırmaktadır. Isınma nedeniyle anahtarlama elemanının izolasyon malzemeleri bozulabilir. Harmonikler sigortalarda akım taşıma kapasitesinin azalmasına ve ömürlerinin kısalmasına neden olabilir.

Harmonik bileşenler anahtarlama elemanlarının akım sıfır geçişinde temel frekanstaki normal sinüs dalgasına göre daha yüksek bir değişim hızına yol açabilmekte, bu da sonuçta akım kesme işlevini zorlaştırabilmektedir.

7 Ağustos 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 1.778 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...