Harmonikler Nedir?

Harmonikler NedirBilgisayarlar, yazıcılar, televizyonlar, telefon şarj cihazları ve kesintisiz güç kaynakları gibi elektronik cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren yeni bir terim harmonikler. Bilindiği gibi alternatif gerilim belirli bir frekansı olan sinüs dalgası biçimindedir. Türkiyede kullanılan alternatif gerilimin frekansı 50 Hz’dir.

Bir elektronik cihaza veya devreye uygulanan tek frekanslı bir sinüs dalgalı alternatif gerilimde, elektronik cihazın veya devrenin lineersizliğinden dolayı bir dalga bozulmasına neden olur. Bu bozulma temel frekansın tam sayılı katları olarak ortaya çıkar. Yani temel bileşen 50 Hz olduğu için, 1. harmonik 1×50 Hz (temel bileşen), 2. harmonik 2×50 Hz, 3. harmonik 3×50 Hz, 4. Harmonik 4×50 Hz gibi ortaya çıkar. Aşağıdaki dalga şeklinden daha iyi görülebilmektedir.

Harmonikler

Harmonikler

Normalde üç fazlı sistemlerde sadece 3., 5., 7., gibi tek harmonikler oluşur. Eğer üç fazlı bir sistemde çift harmonik katlarını ölçerseniz ya yükünüzde bir problem vardır veya ölçü aletinizde bir arıza vardır.

Giriş sinyal fonksiyonunu X(t)=X1sin(ω1t1) olarak ifade edersek;
1=f1x2π) (f1=temel bileşen frekansı) (X1=temel bileşen genliği)

Çıkış sinyal fonksiyonu y(t)=Y0+Y1sin(ω1t)+Y2sin(2ω1t)+Y3sin(3ω1t)+Y4sin(ω1t)+ . . . +Ynsin(nω1t) olur.

Bu fonksiyonda Y0 DC bileşen Y1 temel bileşen Y2, Y3, … Yn de harmonik bileşen genlikleridir.

11 Ocak 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 12.824 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

Bir Yorum

  1. […] önceki yazdığımız harmonikler nedir konulu yazımızda harmonikler hakkında bir bilgi vermiştik. Harmonikler güç sisteminde ve […]