Güneş Enerjisi ve Elektrik

Güneş Enerjisi ve Elektrik

Güneşin çapı dünyanın çapının 109 katı, hacmi dünyanın hacminin 1,3 milyon katı ve kütlesi dünyanın kütlesinin 333000 katı kadardır. Güneşin merkezi ile dünyanın merkezi arasındaki mesafe 149,5 milyon km’dir.  Sürekli nükleer reaksiyonların meydana geldiği güneşin yüzeyi ve çekirdeğinin sıcaklığı 5600 ve 15 milyon oC’dir.

Dünya üzerindeki yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan enerjinin sağlayıcısı olan güneş dünya üzerindeki iklimlere etkisi önemsenemez.

Güneş Enerjisinden Elektrik

Güneş ışınları fotovoltaik (photovoltaic) güneş panellerine çarptığında elektrik oluşur. Buna solar enerji ya da fotovoltaik solar enerji denir.

fotovoltaikenerji

Güneş enerjisinden elektrik üretme bazı özel malzemelerin fotovoltaik etkilerinden yararlanılarak yapılır. Bazı materyaller direk güneş ışınlarına maruz kaldığında elektrik akımı üretirler. Fotovoltaik paneller yani güneş panelleri iki ince tabakadan oluşur. Yarıiletken malzemelerden yapılan bu tabakalardan birine güneş ışınları çarptığında bu tabaka güneş ışınlarındaki fotonları emerek elektronlar diğer tabakaya geçer. Bu olay iki tabaka arasında bir potansiyel fark oluşturur.

İletken bir malzeme bu tabakalara yerleştirilerek akımın taşınması sağlanır. Tek bir hücre ile istenilen elektrik gücünü elde etmek mümkün olmaz. Bu nedenle birden fazla hücre seri veya paralel bağlanarak yüksek güçlü enerji elde edilebilecek paneller oluşturulur.

Güneş panellerinden elektrik elde etmek için asıl faktör foton ışınları ve ışıktır. Bu nedenle fotovoltaik panellerde elektrik üretmek bulutlu havalarda ve ay ışığında da mümkündür. Fakat üretilen enerji miktarı açık havada üretilenden daha düşük olacaktır.

14 Mayıs 2016 tarihinde yazılan bu yazı toplam 1.219 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...