Güneş Enerjisi Santrali Nedir? Nasıl Elektrik Üretir?

Güneş Enerjisi Santrali Nedir? Nasıl Elektrik Üretir?

Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan kaynaklardan birisi de güneştir. Enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında çevreye en en az zararla elektrik üretimi sağlamaktadır. Güneş enerjisi elektrik üretiminde kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarından birisidir. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle güneş enerjisi ile çok daha verimli elektrik üretimi mümkün olmuştur.

Elektrik enerjisinin üretildiği diğer kaynakları görmek için buradaki yazıya bakabilirsiniz.

Elektrik santrali, bir başka enerji formunun elektrik enerjisine dönüştürüldüğü santrallerdir. Güneş enerjisi santrali de güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü santrallerdir.

Güneş Enerjisi Santrali Nasıl Elektrik Üretir?

Güneş enerjisi santralleri elektrik üretmek için en temel olarak güneş ışınlarını kullanırlar. Günümüz teknolojisinde güneş enerjisinden elektrik üretmek için kullanılan sistemler fotovoltaik piller ve termal sistemlerdir. Bu iki sistemde güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürmek için kullanılan yöntemler birbirlerinden farklıdır.

Fotovoltaik Santraller

Fotovoltaik hücreler  (güneş petekleri) kullanılan bu santrallerde güneş ışınları doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülür. Fotovoltaik hücreler silikon alaşımlardan imal edilirler. Güneş ışınlarındaki fotonlar fotovoltaik hücrelere çarparlar. Bu hücrelerde bulunan yarıiletkenlere çarpan fotonlarla birlikte fotovoltaik etki oluşur. Bu etkiye göre fotonun kazanılması ile bir elektron açığa çıkar ve bu elektron elektrik akımını oluşturur.

Fotovoltaik hücreler çıkışta DC voltaj verirler. Bu nedenle üretilen bu enerjinin ulusal elektrik dağıtım hattına verilebilmesi için öncelikle DC/AC inverterlar ile AC formuna dönüştürülmesi gerekir.

Güneş Termal Enerji Santralleri

Bu tip santrallerde güneş ışınları ısıtıcı olarak kullanılır. Termal hücreler güneş enerjisindeki ısıyı yakalayarak ısı enerjisi ile santraldeki suyu ısıtırlar. Isınan suyla beraber meydana çıkan yüksek basınçlı buhar türbinlere gönderilerek elektrik üretimi sağlanır.

Bu santrallerde kullanılan yöntem termik santrallerin çalışma sistemine çok benzemektedir. Termik santrallerde buhar oluşturmak için doğalgaz, kömür, linyit gibi fosil yakıtlar kullanılırken güneş enerijsi santrallerinde buhar oluşturmak için güneş ışınlarından faydalanılır.

Bu sistemde elektrik üretimi jeneratörler aracılığı ile yapıldığı için elektrik doğrudan AC formunda üretilir ve herhangi bir inverter kullanımına gerek kalmaz.

Güneş termal enerji santrallerinde kullanılan bu yöntem, evlerin çatılarına kurulan ve evin sıcak su ihtiyacının karşılandığı sistemlere benzetilebilir.

 

10 Ekim 2018 tarihinde yazılan bu yazı toplam 127 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...