Endüktif Sensörler ve Kapasitif Sensörler

Endüktif Sensörler ve Kapasitif Sensörler

Sensörler endüstriyel tesislerde otomasyon sistemlerinin gözleridir. Cisimleri görür, konum belirler ve daha bir çok farklı amaç için kullanılırlar. Yarıiletken teknolojisinin gelişmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi sensör alanında da büyük gelişmeler olmuş ve çok farklı sensör yapıları geliştirilmiştir.

Her uygulama için kullanılabilecek bir sensör çeşidi bulunmaktadır. İstenilen uygulama için kullanılacak en uygun sensör, uygulama alanına, çalışma koşullarına ve ortama göre seçilmelidir. Optik sensörler, ultrasonik sensörler, proximity sensörler en çok kullanılan sensör çeşitleridir.

Endüktif Sensörler

Endüktif sensörler metal cisimlerin varlığını algılarlar. İç yapısındaki devreler aracılığı ile oluşturulan manyetik alan yardımıyla algılama yaparlar. Oluşturulan manyetik alan içerisine giren metal cisimler manyetik alanda değişikliğe neden olduğu için sensör içindeki devreler aracılığıyla bu değişiklik algılanır ve buna göre sensör çıkış verir.

Endüktif sensörlerde algılama uzaklığı sensörün manyetik alan gücüne göre değişiklik gösterir. Endüktif sensörlerin çalışma sıcaklık aralığı oldukça geniştir. 100oC üzerinde çalışabilen endüktif sensörler bulunmaktadır.

Kapasitif Sensörler

Kapasitif sensörler endüktif sensörlerden farklı olarak oluşturdukları elektriksel alan yardımıyla algılama yaptıkları için metal veya metal olmayan tüm cisimleri algılama özelliklerine sahiptirler. Sensör önündeki cisim ve sensör arasındaki kapasitif etki yardımıyla algılama gerçekleştiren kapasitif sensörlerin algılama mesafesi endüktif sensörlere oranla daha düşüktür.

Aşağıdaki tabloda bazı uygulamalar için kullanılabilecek en uygun sensör çeşidi verilmiştir. Referans olarak kullanılabilir.

Uygulama Sensör
2,5 mm’den yakın saydam veya yarısaydam cisimlerin algılanması Kapasitif
Metal olmayan kaplarda cisimlerin seviyelerini belirlemede Kapasitif
Metal cisimlerin yakın mesafede konumlarının belirlenmesi Endüktif
17 Aralık 2014 tarihinde yazılan bu yazı toplam 21.981 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

Bir Yorum

  1. İhsan yılmaz:

    Merhaba, işimiz gereği elimizde bulunan ürünleri sürekli sayıyoruz, bizim aradığımız , hertürlü metal önunden geçince görüp algılayabilicek bir sistem yada sensör, sadece butun metalleri algılıyıcak plastik, kumaş ve geri kalanları aalgılamıcak bir sisteminiz mevcutmu, bilgilerinizi rica ederim…