En Çok Harmonik Üreten Elektrik Ekipmanları

En Çok Harmonik Üreten Elektrik Ekipmanları

Elektrik tesislerinde enerji kalitesini bozan en önemli unsurlardan biri olan harmonikler çeşitli zararlar vermektedirler. Harmoniklerin ne olduğunu öğrenmek için Harmonikler Nedir başlıklı yazıyı, harmoniklerin etkilerini öğrenmek için Harmoniklerin Etkileri başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda en çok harmonik üreten elektrik ekipmanlarını inceleyeceğiz.

Elektronik Balastlar

Floresan lambaların çalışmasını sağlayan balastlar manyetik ve elektronik olmak üzere ikiye ayrılır. Eski teknoloji olan manyetik balastların harmonik üretimi önemsenmeyecek kadar azdır. Fakat son yıllarda yaygınlaşan elektronik balastların harmonik üretimi oldukça fazladır. Manyetik balastların verimsizliğinin yanında elektronik balastlar enerji verimliliği sağlamakla beraber harmoniklerle enerji kalitesini bozan ekipmanlardandır.

Anahtarlamalı Güç Kaynakları

Modern elektronik ekipmanların büyük çoğunluğunda anahtarlamalı güç kaynağı bulunmaktadır. Eski tip ekipmanlarda bir düşürücü trafo, doğrultucu ve kondansatör ile oluşturulan güç kaynaklarının aksine anahtarlamalı güç kaynakları boyut, fiyat, verim ve ağırlık olarak daha öndedirler. Fakat anahtarlamalı güç kaynakları daha fazla harmonik üretirler.

Kesintisiz Güç Kaynakları (KGS – UPS)

Kesintisiz güç kayanakları enerji kesintilerinde kritik yükleri beslemek amacıyla kullanılan ekipmanlardır. Farklı güçlerde ve büyüklüklerde bulunurlar. Online veya offline kesintisiz güç kaynakları olmak üzere bağlantı şekillerine göre ikiye ayrılırlar. Online UPS’ler sürekli sisteme bağlıdır ve enerji kesintilerinde hiç bir kesinti olmadan yükü beslerler. Offline UPS’ler ise sürekli sisteme bağlı değillerdir ve enerji kesintilerinde devreye girerler. Kesintisiz güç kaynakları da harmonik üreten elektrikli ekipmanların başında gelir.

Motor Hız Kontrol Sürücüleri

Motor hız kontrol sürücüleri AC ve DC motorlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. DC motor sürücüleri AC gerilimi DC’ye dönüştürerek kıyıcı yardımıyla gerilim seviyesini ayarlayarak hız kontrolü sağlarlar. AC hız kontrol sürücüleri de genellikle AC/DC dönüşümden sonra tekrar farklı frekansta AC’ye dönüştürme işlemi yaparak hız kontrolü sağlarlar. Doğrultucu veya tristör gibi anahtarlama elemanlarının kullanıldığı bu ekipmanlar da harmonik üreten kaynaklardandır.

1 Haziran 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 1.835 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...