Elektronik kart çeşitleri ve kullanım alanları

Piyasada 3 çeşit elektronik kart bulunmaktadır. Bunlar birinci sınıf kartlar, ikinci sınıf kartlar ve üçüncü sınıf kartlar olarak isimlendirilir.

 

 

 

 

Birinci sınıf kartlar:

Birinci sınıf elektronik kartlar oyuncak sektöründe kullanılan kartlardır. Bu tür kartların devre elemanları standart, basit elemanlar olmakla beraber; yeterince dayanıklı olmayan lehimlere sahiptirler. Bu yüzden oyuncakların ömürleri kısadır.

 

 

 

İkinci sınıf kartlar:

İkinci sınıf elektronik kartlar ev elektroniği sektöründe kullanılan kartlardır. Beyaz eşyalarda, televizyonlarda, tost makinelerinde, mutfak robotlarında, vb. sistemlerde kullanılan kartlardır. Bu kartlar, birinci sınıf kartlara göre daha komleks sistemler içerir. Devre elemanları ve lehim yapıları daha dayanıklıdır.

 

 

Üçüncü sınıf kartlar:

Üçüncü sınıf elektronik kartlar savunma sanayisinde, tıbbi elektronikte ve haberleşme elektroniğinde kullanılan kartlardır. Devre elemanları en kaliteli ve en pahalı elemanlardır. Lehimlerinin iletkenliği ve dayanıklılığı birinci sınıftır. Mesela bir savaş tankının içerisindeki ateşlemeyi yöneten devreyi düşünelim; tankın elektronik sistemlerinin dağlık, tepelik yerlerden geçerken yarattığı sarsıntı ve titreşimlere dayanıklı olması gerekiyor. İşte bunu sağlayan içerisindeki elemanların kalitesi ve lehimlerin dayanıklılığıdır. Bunlar büyük projeler olduğu için, içerisindeki entegreler çok pahalıdır. Bunları her türlü dış etkiye karşı koruyan kimyasallar da içermektedir. Ve sıcaklık gibi dış faktörlere karşı toleransları yüksektir.

16 Nisan 2012 tarihinde yazılan bu yazı toplam 5.179 kez okunmuştur.

Yazar: canktu Yazar hakkına bilgi bulunmamaktadır...

Bir Yorum

  1. HAYRANİ:

    siteniz güzel bir site .ancak konu yorumları yetersiz.daha iyi bilgilendirme yapabilirsiniz. saygılar