Elektrikte Kullanılan Temel Alet ve Cihazlar

Elektrikte Kullanılan Temel Alet ve Cihazlar

Elektrik ile profesyonel olarak ilgilenenler haricinde; yeni başlayanlar veya merak edenler için elektrik işlerinde kullanılan temel alet ve cihazları açıklamalarıyla sıralayalım.

Kontrol Kalemi: Elektrik tesisatının belirli bir noktasında gerilimin olup olmadığını kontrol etmek amacıyla kullanılır. Kontrol kaleminin en yaygın olarak kullanılan çeşidi alçak gerilim konrol kalemleridir. Ayrıca elektronik kontrol kalemleri ve yüksek gerilim kontrol kalemleri de bulunmaktadır.

Multimetre: Gerilim, direnç, akım gibi elektriksel büyüklükleri ölçmek için kullanılan bir ölçü aletidir. Günümüzde çok gelişmiş modelleri olan multimetreler DC ve AC gerilim ölçemin yanısıra diyot, kondansatör vb. gibi devre elemanlarının kontrolü için de kullanılmaktadır.

Pensampermetre: Pensampermetreler bir hattaki akımı ölçen aletlerdir. Sadece DC veya sadece AC akım ölçen türleri olduğu gibi AC ve DC akımları ölçen pensampermetreler de bulunmaktadır.

Yan Keski: Elektrik kablolarının kesilmesi ve izolasyonun soyulması için kullanılan el aletidir. Tutma yerindeki plastik bölüm elektrik olan kablolara işlem yapılması sırasında izolasyon sağlayarak çarpılmayı önler.

Karga Burun: Elektrik kablolarının, vida ve benzeri cisimlerin tutulması için kullanılan bir el aletidir. Kargaburunlarda da elektrik çarpılmalarından korunmak amacıyla tutma kısımlarında izolasyon malzemesi vardır.

Tornavida: Vidaları açmaya ve sıkmaya yarayan alettir. Düz ve yıldız uçlu tornavidalar en çok kullanılan tornavida çeşitleridir. Elektrikte daha çok 2,5 – 3 mm düz uçlu klemens tornavidaları kullanılır.

İzole Bant: Elektrik kablolarının ek yerlerinde veya kabloların izolasyonunun zayıf olduğu yerde izolasyon amacıyla kullanılır. Elektrik bantı da denilen izole bantları diğer bantlardan ayıran en önemli özelliği yüksek delinme dayanımına sahip olmalarıdır.

Sıra Klemens: Elektrik kablolarının birbirine eklemek amacıyla kullanılan malzemelerdir.

Kurbağacık Anahtar: Somunlu vidaları açmak için kullanılan ayarlı anahtardır. Farklı boyutlarda çok fazla anahtar taşımak yerine kurbağacık elektrikçiler için çoğunlukla yeterlidir.

Havya ve Lehim Teli: Havya elektrikli aletlerde bulunan devrelerdeki bozulan parçaları sökmek veya yeniden lehimlemek için kullanılan ısıtıcı cihazlardır. Lehim teli ise belirli sıcaklıkta eriyerek malzemeler arasındaki iletken hattı sağlayan genellikle kalay ve kurşun karışımından oluşan malzemedir.

Yukarıdaki aletler elektrik ile ilgili işler yapan kişilerin çalışırken kullandıkları en temel el aletleri olmakla beraber, daha profesyonel kişiler bunların haricinde farklı cihazlar ve aletler de kullanmaktadırlar.

30 Kasım 2014 tarihinde yazılan bu yazı toplam 8.338 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...