Elektrikli Sinek Öldürücü Cihazlar Nasıl Çalışır

Mikropları taşıyarak insan sağlığını tehlikeye düşüren sineklere karşı çeşitli koruyucu önlemler bulunmaktadır. Kimyasal önlemler sineklerle etkin bir mücadele olmasına karşın aynı zamanda insan hayatına da zarar verebilmektedir. Bu nedenle hem insan sağlığına zarar vermeyen hem de sineklerle etkin bir mücadele yöntemi olan elektrikli sinek öldürücü cihazlar yapılmıştır.

Marketlerde, kasaplarda sıklıkla gördüğümüz bu cihazlar sineklerin dikkatini çekerek sinekleri kendine çeker ve elektrik yardımıyla sinekleri öldürür. Aşağıdaki şemada bir elektrikli sinek öldürücü cihazın basit yapısı görülmektedir.

Elektrikli Sinek Öldürücü Şeması

Elektrikli Sinek Öldürücü Şeması

Yukarıdaki şemaya bakıldığında görülmektedir ki sistem temel olarak ultraviyole lambalardan ve yüksek gerilim ağından oluşur. Çok basit bir yapısı olan cihazın şekli üzerinden çalışmasını anlatırsak şöyle çalışır;

Fazdan gelen akım sigorta üzerinden geçerek balast yardımıyla UV lambaların yanmasını sağlar. UV lambalar sinekleri cihaza çekmek için ışık yayarlar. UV lambaların dış kısmında iletken bir ağ bulunmaktadır. Bu ağ da yüksek gerilim trafosu tarafından beslenir ve ağ etrafında yüksek elektrik alan bulunmaktadır.

UV ışıkları tarafından çekilen sinekler cihaza geldiklerinde yüksek gerilime kapılarak ölürler ve bu sayede ortam sineklerden kurtulmuş olur.

22 Şubat 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 21.115 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

2 Yorum

  1. transformatör çıkışı sekonder voltajı 3750 volt merak eden arkadaşlar için bir bilgi.

  2. Hikmet Erol:

    Bu cihazları , akü ve güneş panelleri ile portatif olarak çalıştırabilirmiyiz?