Elektrik Tesislerinde İzolatörler

Elektrik Tesislerinde İzolatörler

Elektrik enerjisinin üretim tesislerinde üretilmesinden ve son kullanıcıya ulaşmasına kadar arada bulunan iletim hatları, şalt tesisleri, trafolar ve dağıtım hatlarında enerji taşıyan kabloların taşınması ve izolasyonu amacıyla izolatörler kullanılmaktadır.

İzolatörler temel olarak iki amaç için kullanılırlar:

  • Enerji kablolarının topraktan veya birbirlerinden izolasyonunu sağlamak
  • Enerji kablolarını mekaniksel olarak taşımak

Aşağıdaki resimde bir izolatörün temel yapısı görülmektedir

elektrikizolator

Yukarıdaki resimde görülen izolatörün yapısını incelediğimizde:

  • İletken yuvası: İletkenin izolatöre sabitlenmesi için tasarlanmış iletken çapına uygun yuvadır.
  • Damlalık veya etek: İzolatörün yağmur sularının izolatörden akıp gitmesi ve toz tutmaması için tasarlanmış özel bir tasarıma sahiptir.
  • Dolgu maddesi: İzolasyon ve mekanik dayanım sağlayan özel dolgu maddesidir.
  • Galvanizli sabitleme demiri: İzolatörü elektrik direğine veya duvara sabitlemek için tasarlanan sabitleme demiri.

Bir izolatör kullanılacağı gerilim seviyesine göre özel olarak üretilir. Gerilimin izolatörden sabitleme demirine veya sabitlendiği yere atlama yapmaması ve yüksek direnç göstermesi çok önemlidir. Bu nedenle gerilim seviyesine göre izolatör boyutu da değişir. Ayrıca izolatörler mekanik sabitleme amacıyla da kullanıldıkları için izolatörün mekanik yüklere karşı da dayanıklı olması gerekmektedir.

İzolatörler yapıldıkları malzemelere göre farklı isimlerle adlandırılırlar. Yapıldıkları malzemelere göre izolatör çeşitlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

3 Mayıs 2016 tarihinde yazılan bu yazı toplam 1.494 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...