Elektrik Tasarruf Cihazları

Daha önce Elektrik Tasarruf Cihazları Gerçekten Tasarruf Ettiriyor mu başlıklı yazımızda tasarruf cihazı diye piyasaya sürülen cihazların nasıl bir düzmeceden ibaret olduğunu yazmıştık. Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) konuyla ilgili de bir yazısı bulunmakta. Buradan ulaşabileceğiniz EMO’nun bu yazısı özetle ülkemizin elektrik problemlerini konu almakta, bu problemlerle kullanıcıların nasıl zor duruma kaldığı anlatılmaktadır.

Elektrik Mühendisleri Odası bünyesinde elektrik, elektronik, bilgisayar ve biyomedikal mühendislerini bünyesinde bulunduran bir meslek örgütüdür. Yani bünyesinde binlerce mühendisi olan, teknik anlamda her türlü problemi çözebilecek, yanlışlıkları düzeltecek bir kurumdur.

Bu kimliğiyle Elektrik Tasarruf Cihazları hakkında yayınladığı bu rapor çok önemlidir. Aynı zamanda EMO bu cihazlar hakkında Reklam Kurulu ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştur.

EMO ilgili yazısında her fırsatta vatandaşın bilinçlendirilmesinde, yurttaşların sömürülmemesi gerektiğinden bahsetmektedir.

Peki akla gelen soru şu; bu tasarruf cihazlarının piyasaya sürülmesinden bu yana aylar geçmesine ve vatandaşlar tarafından yüzlerce belki binlerce satın alınmasına rağmen EMO neden bu raporu hazırlamakta ve vatandaşı bilinçlendirmekte bu kadar gecikmiştir.

Zira EMO’nun yayınladığı rapor Elektrikce.Com tarafından yayınlanan yazıdan bir gün sonra yayınlanmıştır.

EMO’nun bu konularda daha hızlı olması, vatandaşların sömürülmesini önlemesi ve yurttaşları koruması için daha dikkatli olmasını ümit ediyoruz.

25 Ocak 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 3.712 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...