Elektrik Tasarruf Cihazları Gerçekten Tasarruf Ettiriyor mu?

Fatura Tasarrufİnternette gezinirken bir çok yerde karşımıza çıkan hatta yazılı ve görsel basında reklam ve haberlerini gördüğümüz elektrik tasarruf cihazları gerçekten elektrik faturamızı iddia edildiği gibi %40’a varan oranda düşürüyor mu? Öncelikle bu cihazlardan alıp da kullanan var mı bilmiyorum ama teknik anlamda bunun nasıl mümkün olmayacağını bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Bilindiği gibi elektrik gerilim birimi Volt, akım birimi Amper, aktif güç birimi Watt, reaktif güç birimi Var, görünür güç birimi VA’dir. Bu konuları sitemizdeki ilgili yazılarda daha detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Evimizde kullandığımız sayaçlar kullandığımız aktif elektrik enerjisini ölçerler (kWh), yani kullandığımız reaktif enerji hiç bir şekilde ölçülmez ve bize ödetilmez. Oysa tasarruf cihazları bize kullandığımız reaktif enerjiyi yok ederek elektrik faturamızı düşüreceğini vaad etmekteler.

Evlerimizde kullandığımız bulaşık makinası, buz dolabı ve klima gibi motorlu cihazlar bir miktar reaktif enerji kullanırlar. Fakat kullanılan bu reaktif enerji yukarıda bahsedildiği gibi reaktif enerji sayacımız olmadığından faturamıza yansımaz.

Bu konu hakkında National Institute of Standards and Technology tarafından hazırlanan ve enerji tasarrufu cihazlarının nasıl elektrik faturamızı düşürmeyeceğini bilimsel olarak anlatan bir rapor bulunmakta. Bu rapor reaktif güç harcayan bir makinanın çektiği akımın, reaktif güç kompanze edilmesi durumunda bile değişmeyeceğini kanıtlamaktadır.

İnternette biraz araştırma yaptığımızda TEDAŞ’ın bu tip cihazları tavsiye ettiğini haberlerde görüyoruz. Peki madem faturamız düşmüyor neden TEDAŞ bunu tavsiye ediyor derseniz eğer; çünkü bu cihazlar elektrik iletim ve dağıtım hatlarında fazladan yük ve kayıp demek olan reaktif enerjiyi kompanze eder. Evet bu cihazlar her nekadar faturamızı düşürmeseler de reaktif gücü kompanze ettikleri için TEDAŞ’ın dağıtım hatlarındaki reaktif enerjinin miktarını düşürürler ve TEDAŞ’ı reaktif enerjinin zararından kurtarabilirler.

Detaylı raporunu indirmek için tıklayın!.

10 Ocak 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 18.851 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

6 Yorum

 1. […] önce Elektrik Tasarruf Cihazları Gerçekten Tasarruf Ettiriyor mu başlıklı yazımızda tasarruf cihazı diye piyasaya sürülen cihazların nasıl bir düzmeceden […]

 2. MURAT:

  insanları uyarma noktasında güzel bir çalışma tebrikler

 3. […] önce buradaki yazıda elektrik tasarruf cihazlarının gerçekten tasarruf ettirmediğini anlatmış, buradaki […]

 4. Erdal:

  Şacmalık ya kaybolan reaktıf guc dısarda kalyo harcadıgımız guc zaten bellı her turlu kayip enerjıyı oduyoruz

 5. Bunu şöyle düşünün bir parmak borudan evinize su geliyor siz 1. kattasınız, tüm muslukları açtığınızda tazyik düşer kapadığınızda artar, tüm komşular sizin su kullanımınızdan etkilenir ama evinize 200 litrelik bir su deposu yaptırdığınızda
  bu depoya yarım parmak bir giriş yaparsanız ve bu depodan su alırsnız depo çatıdaysa tüm muslukları açsanız da tazik azalmaz, komşular etkilenmez, bu durumda depo kondansatör oluyor ama su faturanız da değişmez.. tabiki depoyu koymanız komşuların işine gelir aynı kondansatörü koymanız tedaşın işine geldiği gibi. Çünkü boruyu kalınlaştırmasına gerek kalmaz, musluk hep açık olmadığı için depo yarım parmak boruyla dolsa bile size yeterli suyu verecektir.