Elektrik Tasarruf Cihazı Kandırmacasında Yeni Yöntem

Elektrik kullanımının artması ve faturaların kabarmasıyla insanlar faturalarını düşürmenin yollarını aramakta. Acaba ne yapsam da elektrik faturamı düşürsem telaşına düşmektedir. Kaçak elektrik kullanımının çok fazla olduğu ülkemizde elektrik fiyatları da malesef cep yakmakta. İşte tam bu noktada yeni bir sektör olarak insanların bilgisizliklerinden faydalanmaya çalışan elektrik tasarruf cihazı satıcıları ortaya çıkmaktadır. Daha önce yazılı ve görsel basın aracılığı ile reklam yapan bu satıcılar şimdilerde işin boyutunu artırmış durumdalar.

Cep telefonunuza bizden saat kazandınız, bedava saatinizi almak için şu numarayı arayın gibi bir mesaj gelebilir. Veya telefonunuz çalar ve açtığınızda karşınızdaki telesekreter bedava saatinizi almak için 1’i istemiyorsanız 2’yi tuşlayın gibi bir mesaj okuyabilir. Bu yöntemlerin her ikisi de bana geldi. İşte bu elektrik tasarruf cihazı aldatmacasının yeni yöntemi.

Öncelikle size ücretsiz saat kazandığınızı söylüyorlar. Verilen numarayı aradığınızda ise size sözde tasarruf cihazından ve onun sözde faydalarından bahsediyorlar. Tabi karşınızdaki kişi elektrik hakkında zerre kadar bilgisi olmayan telefon operatörü. Sadece önüne konulan veya ezberletilen metin yardımıyla sizi kandırmaya çalışıyor. Eğer bu numarayı yerseniz ve tasarruf cihazını alırsanız tasarruf cihazınızla beraber bedava(!) saatinizi size göndereceklerini söylüyorlar.

Daha önce buradaki yazıda elektrik tasarruf cihazlarının gerçekten tasarruf ettirmediğini anlatmış, buradaki yazıda ise Elektrik Mühendisleri Odası’nın bu cihazların düzmece olduğu raporunu bildirmiştik.

Sözde elektrik tasarruf cihazı satıcılarının yeni pazarlama yöntemiyle ilgili olarak da Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) yeni bir duyuru yayınlamış. Duyuruda özetle bu cihazların kullanıcılara hiç bir faydasının olmadığı ve olamayacağı, bu cihazı satanlara tüketicilerin kanmaması gerektiği anlatılmaktadır.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nin duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz!

20 Temmuz 2011 tarihinde yazılan bu yazı toplam 3.486 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...