Elektrik Çarpması Sonucu Ölüm!

Ülkemizdeki bilinçsizlik veya ne iş olsa yaparım, her işten anlarım mantığı çok yaygın malesef. Eline kontrol kalemi, yan keski alan ben elektrikçiyim, elektrik tesisatından anlarım deyip kendini tehlikeye atmakta. Daha dün iki yeni haber daha duyduk elektriğin nasıl tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini bize gösteren. Biri Elazığ’dan diğeri Karabük’ten gelen iki acı haber bizlere bir kez daha ders verdi.

Elazığda köy muhtarı elektrik aydınlatma direğine bir vatandaşın isteği üzerine ampül takmak için çıkmış ve burda elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmiş.

Karabükte ise gözlerini elektrik kablolarına diken ve çalmaya çalışan iki kişi de elektrik akımına kapılmış. Biri olay yerinde hayatını kaybederken diğeri ağır yaralanmış.

Ölünün arkasından konuşmak doğru değildir ama ölüm şekilleri bize biraz ders vermesi gerekir. Her ne olursa olsun bir elektrik direğine gerekli emniyet önlemleri alınmadan, iletim veya dağıtım hattının enerjisi kesilmeden ve enerjinin kesildiği kontrol edilmeden kesinlikle çıkılmaması gerektiğini bir kez daha anlıyoruz.

İkinci olaydan ise özellikle elektrik veya elektrik kablo hırsızlığının ne kadar tehlikeli olduğunu anlıyoruz. Kabloları çalmadan önce hattın enerjisini kesin demek abes kaçacağından biz sadece hırsızlık yapmamanın en doğrusu olduğunu söyleyelim.

Son olarak tekrar elektrik ile bilinçsizce uğraşmanın çok tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Aman ne olacak, bana bişi olmaz gibi kendine güvenme duygularıyla iş yapmamamız gerektiğini veya başkalarının sen yaparsın, sen bu işin ustasısın gibi telkinlerine uyarak elektriğe yaklaşmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Yazıda geçen haberlerle ilgili detayları aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz.

11 Ocak 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 5.956 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...