Dünyanın İlk Moleküler Transistörü

Moleküler TransistörBir grup bilimadamı bir tek molekülden oluşan transistor yapma başarısını yakaladılar. Yale Üniversitesi ve Güney Kore Gwangju Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılardan oluşan grup buluşlarını 24 Aralıkta Nature dergisine açıklarılar. Araştırma grubu altın irtibat noktalarına bağlanan benzenin silikon transistör gibi davrandığını gösterdiler.

Araştırmacılar moleküle uygulanan farklı gerilim seviyesine bağlı olarak molekülün farklı enerji durumlarının değiştirilebilir olduğunu da gösterdiler. Enerji durumlarının değiştirilmesiyle molekülden geçen akımın kontrol edilmesi sağlanmaktadır.

Elektrik uçlarının bu kadar küçük ölçülerde üretilmesi, kullanılacak ideal molekülün belirlenmesi, molekülün nereye yerleştirileceği ve birleşme noktalarının nasıl yapılacağı bu buluşun ana unsurlarıydı. Molekülleri bilgisayar devrelerinde kullanmak için çok fazla ilgi duyuluyor. Çünkü geleneksel transistor modelleri ile bu kadar küçük ölçülerde transistor imal etmek imkansız.

Bu yazı ve kullanılan fotoğraflar http://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091223133343.htm adresinden alıntı yapılmıştır.

6 Ocak 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 3.118 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...