Doğru Akım ve Alternatif Akım

Doğru Akım ve Alternatif AkımPiller, yakıt pilleri ve güneş petekleri daima doğru akım denilen akım türü verirler. Pil üzerindeki + ve – uçlar daima pozitif ve negatiftir. Akım her zaman aynı yönde akar. Fakat santrallerde üretilip elektrik şebekesiyle kullanımımıza sunulan akım alternatif akımdır. Bu akımda + ve – zamanla yön değiştirir. Ülkemizde kullanılan elektrik şebekesinde akım saniyede 50 kez pozitif ve negatif olur. Prizlerden kullandığımız elektrik 220 V gerilim değerinde, 50 Hz frekanslı alternatif akımdır.

Alternatif akımın güç şebekesi için en büyük avantajı gerilim değerini trafo yardımıyla kolaylıkla değiştirebilmektir. Elektrik enerji şirketleri enerjiyi uzak mesafelere taşırken çok yüksek gerilimler kullanarak bu yolla iletimden kaynaklanabilecek kayıplardan kurtulurlar.

1 milyon Watt gücünde üretim yapan bir elektrik santrali düşünelim. Bu gücü iletmenin bir yolu 1 milyon amper akımı 1 voltta iletmek, diğer bir yolu da 1 amper akımı 1 milyon voltta iletmektir. Her ikisinde de 1 milyon watt güç iletilir fakat birinci yolda akım çok yüksek ikinci yolda gerilim çok yüksektir. 1 amper akımı iletmek için ince bir iletken yeterlidir ve iletim kaybı çok düşük olur. 1 milyon amperi iletmek içinse çok çok kalın bir iletken gereklidir.

Bu nedenle enerji üretim şirketleri alternatif gerilimi çok yüksek değerlere (180000 V – 354000 V) dönüştürerek iletir ve dağıtım alanına (yerleşim alanları) gelince gerilimi tekrar düşürür. Evlere gelmeden önce de tekrar mahallelerde bulunan trafolarda 220 V’a düşürülür ve kullanıma sunulur.

2 Haziran 2009 tarihinde yazılan bu yazı toplam 7.747 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...