Astronomik Zaman Rölesi ve Kullanım Alanları

Astronomik Zaman Rölesi ve Kullanım Alanları

Otomasyon sistemlerinde belirli periyodlarda veya belirli zamanlarda yapılacak işler için zaman röleleri veya bir diğer adıyla zaman saatleri kullanılır. Astronomik zaman röleleri programlanabilir gelişmiş küçük boyutlu kontrol ekipmanlarıdır.

Astronomik zaman röleleri üzerindeki küçük display ve butonlarla istenilen sürelere göre programlanabilir. Bazı markalarda ise bilgisayar üzerine hazırlanan programlar bilgisayardan zaman rölesine aktarılabilir. Astronomik zaman röleleri ayarlanan zamanlarda ve ayarlanan süre boyunca dahili kontağını veya kontaklarını aktif eder. Kontrol edilmek istenilen ekipmanlar direk bu kontaklara bağlanabileceği gibi yüksek akım çekecek uygulamalarda ekstra kontaktör kullanılabilir.

İçerisinde bulunan pil aracılığı ile elektrik kesintilerinde tarih ve zamanı bozulmaz ve yüklü program silinmez.

Çeşitli uygulama alanlarına sahip astronomik zaman röleleri günümüzde çok gelişmiş özelliklere sahiptirler. Aşağıda astronomik zaman rölelerinin bazı kullanım alanları verilmiştir.

Aydınlatma Kontrolü: Cadde, sokak, park ve bahçe gibi açık alanlarda, cami, okul ve bina gibi kapalı alanlarda belirli periyotlarda aydınlatma elemanlarının açılıp kapatılmasının programlanması için astronomik zaman röleleri kullanılır. Astronomik zaman röleleri konum bilgisi girilerek konuma göre güneşin doğuş ve batış saatlerini hesaplayarak güneşe göre aydınlatma elemanlarının açılıp kapanması konusunda büyük kolaylık sağlarlar. Bu şekliyle güneşin doğuş ve batış saatinin değişmesiyle ayarlarda değişiklik yapmaya ihtiyaç kalmaz. Ayrıca haftanın günlerine göre farklı programlar yapılarak da aydınlatma sistemlerinin kontrolünü sağlar.

Sulama Kontrolü: Tarımsal sulama veya bahçe sulama sistemlerinde günde bir veya bir kaç kez çalıştırılacak su pompalarının kontrolü astronomik zaman rölesinin programlanması ile kolaylıkla yapılabilir.

Okul Zilleri: Okullarda ders ve teneffüs zillerinin kontrolü için astronomik zaman röleleri kolay ve kullanışlı ekipmanlardır.

Isıtma ve Soğutma Sistemleri: Endüstride veya yerleşim alanlarında büyük ısıtma ve soğutma sistemlerinin periyodik çalıştırma programlanması için astronomik zaman saatleri kullanılabilir.

9 Ağustos 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 3.516 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...