Asenkron Makinelerin Hız Moment Karakteristiği

Asenkron makinelerin hız-moment ve moment kayma karakteristikleri motorun performansının belirlenmesi için önemlidir. Örnek hız-moment eğrisi ve moment kayma eğrisi aşağıda görülmektedir.

Eğride görüldüğü gibi motor kalkışında hız sıfırdan başlar ve kalkış momenti tam yük momentinden düşüktür ve motor yüksüz kalkışta yumuşak bir kalkış yapar.

Rotor hızı senkron hızın %5’inden daha az olduğu noktada normal devrilme momentine ulaşılır. Bu noktadan ileriye stator ve rotor arasında buna bağlı bir kayma veya hareket olmayacağı için moment sıfıra düşer.

Yüksek kalkış momentine ulaşmak için rotor yüksek dirençli iletkenlerle yapılır veya rotor devresine harici direnç bağlanır.

Hız-Moment, Moment-Kayma Grafiği

Hız-Moment, Moment-Kayma Grafiği

Bilezikli asenkron makinelerde rotor devresine harici direnç bağlanarak doğal karakteristik grafiği değiştirilebilir. Rotor direnci r1’den r2, r3’e artırıldığında (r1<r2<r3) yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi devrilme momenti sabit kalır, fakat devrilme momentindeki kayma değeri değişir. Rotor devresine harici direnç bağlama yöntemi ihtiyaç duyulan yüksek kalkış momentine (devrilme momentinden yüksek olamaz) ulaşmak için kullanılır.

5 Ocak 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 11.925 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...