Alkalin Piller Yapısı, Avantajları ve Dezavantajları

Alkalin Piller Yapısı, Avantajları ve Dezavantajları

Günümüzde piller hayatımızın her alanında kullandığımız vazgeçilmez enerji depolama araçlarıdır. Bütün pillerde olduğu gibi alkalin pillerin de  çalışma prensibi elektroliz esasına dayanır. Elektroliz temel olarak bir karışım içerisinden akım akarken kimyasal tepkime ortaya çıkması demektir. Alkalin pillerde ana çalışma esası çinko (Zn) ve manganez dioksit (MnO2) arasındaki reaksiyona dayanır. Bu pillere alkalin piller denmesinin nedeni içerisinde kullanılan elektrolitin saf bir bazik madde olan potasyum hidroksit olmasıdır.

Alkalin Pillerin Yapısı

Pilin gövdesi çelik silindir içi oyuk bir malzemeden oluşur. Bu dış kılıf içerisinde pilin iç malzemeleri bulunmakla beraber ayrıca pilin katodudur. Pilin pozitif ucu bu dış kılıfın üst tarafına yerleştirilir. Kömür tozuyla karıştırılmış ince tanecikli manganez dioksid (MnO2) tozu dış kılıfın içine yerleştirilir. Bu karışım alkalin pilin katot karışımıdır. Bu karışımdan sonra bir kağıt ayırıcı yerleştirilir. Kağıttan sonrası ise çinko tozu ve potasyum hidroksid elektroliti ile doldurulur. Çinko pilin anodudur. Potasyum hidroksit ile ıslatılan kağıt ayraç katod ve anot arasındaki elektroliti tutar. Metal bir mil alkalin pilin merkezinde bulunur ve negatif depolamayı toplamaya yarar. Bu pil metal kapağa temas etmektedir. Plastik bir parça pozitif dış kılıfı ve negatif kapağı birbirinden ayırarak teması engeller.

alkalinpilyapisi

Yukarıdaki resimde bir alkalin pilin iç yapısı görülebilir.

Alkalin Pilin Avantajları

  • Yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir
  • Sürekli ve kesintili uygulamalarda eşit verimdedir
  • Yüksek veya düşük orandaki deşarjlarda eşit verimdedir
  • Ortam sıcaklığında düşük sıcaklıkla eşit verimdedir
  • Düşük iç dirence sahiptir
  • Daha uzun ömre sahiptir
  • Daha iyi yapısal dayanıklılığa sahiptir

Alkalin Pilin Dezavantajları

Alkalin pillerin diğer pillere göre dezavantajı bulunmamakla beraber fiyatı diğer pillere göre daha yüksektir.

15 Mayıs 2016 tarihinde yazılan bu yazı toplam 2.797 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...