Akü ve Pillerde Kapasite ve Amper Saat

Akü ve Pillerde Kapasite ve Amper Saat

Bir akünün veya pilin kapasitesi, akünün veya pilin depolayabildiği ve aküden veya pilden alınabilen enerji miktarıdır. Akülerin veya pillerin kapasitesi genellikle Ampersaat (Ah) terimi ile ifade edilmektedir. Amper saat bir aküden veya pilin maksimum kapasitesidir. 100 Ampersaatlik bir akü’ye 1 amper çeken bir yük bağlandığında, teoride akü en fazla 100 saat boyunca bu yükü besleyebilir. Fakat farklı etkilerden dolayı pratikte akü 100 saatten daha kısa sürede 1 amper akım besleyebilir.

Bir aküdeki veya pildeki toplam enerjiyi hesaplamak için pilin voltajı ve kapasitesi çarpılır. Yani 100 amper saatlik, 24V’luk bir pilin depoladığı enerji 2400Wh veya 2.4kWh olarak hesaplanır.

Bir akünün dayanıklılığı deşarj hızına bağlıdır. Akü üreticileri ürettikleri aküler için deşarj tablosu hazırlarlar. Şarj ve deşarj hızları akü ömründe en büyük etkendir. Hızlı bir şarjdan sonra kullanılan bir akü yavaş bir şarjdan sonra kullanılan bir akü ile aynı sürede enerji vermeyecektir.

Akülerde kapasiteyi etkileyen bir diğer etken de sıcaklıktır. Yüksek sıcaklarda yüklenen aküler düşük sıcaklıklardaki akülere oranla daha iyi kapasiteye sahip olurlar. Fakat aşırı yüksek sıcaklıklar ise akülerin bozulmasına ve kapasitesinin çok düşmesine neden olur.

Bu etkenlere ek olarak akülerin kapasitesini belirleyen bir diğer faktör de akünün kullanım yaşıdır. Akülerin yaşı arttıkça kapasiteleri de düşer.

2 Ağustos 2015 tarihinde yazılan bu yazı toplam 5.028 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

Bir Yorum

  1. sinan:

    Hızlı şarj olan bataryalar hızlı deşarj olur, bunu anlayabilir miyiz ? Hızlı şarj özelliği olan yeni nesil telefonların kullanım süresi daha düşük oluyor sanırım.