Aktif, Reaktif ve Görünür Güç

Aktif, Reaktif ve Görünür GüçElektrik ile çalışan sistemlerin şebekeden çektikleri güç Aktif Güç ve Reaktif Güç olmak üzere ikiye ayrılır. Görünür güç ise aktif ve raktif güçlerin karelerinin toplamının karekökü ile bulunur.

Aktif güç elektrikte iş yapan güçtür. P ile gösterilen aktif güç şebekeden çekilen akım ile gerilim arasındaki açının (φ) cosinüsü ile akım ve gerilimin çarpılması ile bulunur (P=V.I.cosφ).  Sistem üç fazlı ise çekilen güç de 3 ile çarpılır (P=3.V.I.cosφ). Aktif gücün birimi Watt’tır (W).

Reaktif güç ise manyetik alanla çalışan motor, trafo gibi elektrik makinelerinin çektiği güçtür ve manyetik alanın oluşması için kullanılır. Reaktif güç;  şebekeden çekilen akım ve gerilimin arasındaki açının (φ) sinüsü ile akım ve gerilimin çarpımı ile ifade edilir ve Q ile gösterilir (Q=P.tanφ). Reaktif gücün birimi Var dır.

Görünür güç şebekeden çekilen görünür güç olarak bilinir S ile gösterilir ve tek fazlı sistemlerde S=V.I olarak ifade edilir. Ayrıca görünür güç aktif ve reaktif güçlerin karelerinin toplamının karekökü ile ifade edilir (S=(P2+Q2)1/2). Görünür gücün birimi Volt Amper’dir (VA).

Reaktif güç şebekeden çekildiği gibi şebekeye reaktif güç veren sistemler de bulunmaktadır. İletim sisteminden çekilen veya iletim sistemine verilen reaktif güç iletim sisteminde ek kayıplara ve simetrisizliklere neden olduğu için hattan çekilen reaktif güce sınırlama getirilmiştir.

P/S ile ifade edilebilen cosφ ifadesi; yani akım ile gerilim arasındaki açının cosinüsü 1’e yakın olmalıdır. Mevcut kanuna göre 0,90 olması istenen cosφ değeri AB standartları ile 0,98’e yükseltilecektir. Yani şebekeden çekilen akım ile gerilim arasında neredeyse hiç faz farkı olması istenmemektedir. cosφ güç faktörü olarak da ifade edilir.

Şebekeden çekilecek reaktif enerji sınırlandırıldığına göre, sistemin ihtiyacı olan (manyetik alan oluşumu vs. için) reaktif enerjinin bir şekilde karşılanması gerekmektedir. İşte burada devreye kompanzasyon sistemleri girmektedir. Kompanzasyon sistemleri sistemin ihtiyacı olan endüktif veya kapasitif reaktif enerjiyi verecek reaktör veya kapasitörlerden oluşan sistemlerdir.

Reaktif enerjiye alternatif akım sistemlerinde ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla doğru akım sistemlerinde reaktif enerjiden bahsedilemediği için çekilen aktif güç görünür güce eşittir.

Aktif, Reaktif ve Görünür güçler için verilen aşağıdaki dönüşümlerin bilinmesi işlemlerde kolaylık açısından önemlidir.

0.001 1 1000 1000000
mW W kW MW
mVar Var kVar MVar
mVA VA kVA MVA
26 Ocak 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 122.062 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

17 Yorum

 1. […] de reaktif Qg güç değerini içerir. (Aktif, Reaktif ve Görünür güç ile ilgili bilgileri burada bulabilirsinir.) Yani giriş gücü Sg=Pg+jQg olarak ifade edilebilir. Transformatörlerdeki güç […]

 2. ramazan:

  emeginize saglık teşşekkür ediyoruz

 3. metin:

  Allah razı olsun ben stajerim çok işime yaradı. Teşekkürler.

 4. […] faturasını büyük ölçüde artırmaktadır. Reaktif güç hakkında detaylı bilgiyi daha önce buradaki yazımızda anlatmıştık. Reaktif cezaya düşmemek için reaktif güç kompanzasyonu yapılması […]

 5. Cagatay Usta:

  HazirlayanlarA cok tesekkur ederim…saygilarimla

 6. Veysel:

  teşekkürler. çok açıklayıcıydı.

 7. Erkan:

  Elinize, bilginize sağlık. Teşekkürler.

 8. ali:

  reaktif güç formülünde hata yokmu ?
  Akım ile çarpılmamış.

  • Yazıdaki reaktif güç formülü Q=P.tanφ olarak verilmiş ve her hangi bir yanlışlık yok. Bu formülde aktif güçten reaktif güç hesabı yapılmaktadır.

  • mücahit:

   yanlişlik yok şöyleki :
   P= V.I.cos& yani V.I=P/cos& olacaktır.
   Q=V.I.sin&
   ilk formülü ikincide yerine yazarsak:
   Q=(P/cos&).sin& buradan:
   Q=P.(sin&/cos&) buda:
   Q=P.tan & olur

 9. VOLKAN:

  REAKTİF gücün birimi olan VAR ınaçılımını bilen var mı mesela VAR(volt *amper*…) ne bilen varsa

 10. Protech:

  Açıklayıcı olmuş, teşekkür ederim.

 11. Ersin YİĞİT:

  Merhabalar, yazınız için teşekkür ederim. çalıştığım fabrika şu an da durmuş vaziyette uzun zamandır da çalışmıyor ben kapasitif ve endüktifi ayarlamak için fabrikada çeşitli elektronik eşyaları çalıştırıyorum kapasitifi ve endüktifi artıran makineler hangileri bunu nasıl dengeleyebilirim yardımcı olur musunuz ?

  • Fabrika durmuşsa eğer hiç bir makine çalışmıyor demektir. O zaman eğer varsa sadece trafolarınızın boşta enerji tüketimleri söz konusu olur. Bunu da kompanzasyon ile dengeleyebilirsiniz. Eğer kapasitif kullanımınız yüksekse kompanzasyon sisteminizdeki sabit kondansatörleri devreden çıkarabilirsiniz. Eğer sabit kondansatör olmamasına rağmen kapasitif kullanım yüksekse kapasitifi dengelemek için motor yüklerini devreye alabilirsiniz veya endüktif kompanzasyon yaptırabilirsiniz.

 12. İbrahim:

  Aktif reaktif guc ve gorunen gucler arasindaki iliskiyi yaziniz formulunu istiyor yardimci ola bilirmisiz bide guclerin birimini istiyor

 13. oonur:

  arkadadaşlar iki sorum var cevablarını bilen varsa yardımcı olabilir mi

  1=>reaktif gücü yok etmek için ne gibi sistemler kulllanılır
  2=>reaktif güç bir elektrik tesisi için neden sakıncalıdır