4017 Entegresi İle Analog Kayar Yazı Devresi

Dijital devrelerle elektronik kayar yazı yazmak kolay ve oldukça yaygındır. Mikrokontrolörler yardımıyla yapılan kayar yazı uygulamaları internette bir çok sitede özellikle elektronik devre arşiv sitelerinde bulunmaktadır. Bu yazımızda daha önce burada anlattığımız 4017 Johnson tipi onluk sayıcı kullanarak nasıl kayar yazı uygulaması yapabiliriz onu anlatacağız.

Aslında bu devrenin mantığı oldukça basittir ve yapımı kolaydır. 555 osilatör entegresi ve 4017 johnson tipi onluk sayıcı entegresi kullanılır. 555 tümdevresinin nasıl kurulduğunu buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

4017 entegresinin 10 tane çıkışı bulunmaktadır ve bu on çıkışı kullanarak 10 harfe kadar bir yazıyı yazdırmamız mümkündür. Aşağıda devre şemasına bakarsak devrenin nasıl kurulabileceğini görebiliriz.

4017 Entegresi ile Analog Kayar Yazı

Şemada görüldüğü gibi 555 tümdevresinin çıkışından alınan saat darbesi ile 4017 entegresinin saat darbesi girişine verilir. 4017 entegresinin çıkışına bağlanan ledlerle oluşturulmuş harfler transistörler yardımıyla sürülürler. 555 tümdevresinden gelen her saat darbesi ile 4017 entegresinin çıkışları böylece sırası ile yanıp söner.

Devrede kullanılan elemanların listesi aşağıdaki gibidir;

Tümdevreler Kondansatörler
IC1 NE555 C1 100pF
IC2 HCT4017 C2 100uF
Diyotlar Transistörler
D1-D10 1N4148 T1-T10 2N3053
Dirençler Besleme
R1 5k6Ω Besleme Gerilimi 9 V
R2 11kΩ
R3-R12 330Ω
R13 10kΩ

Devrenin çalışması durumunda aşağıdaki gibi bir görüntü elde edilir. 555 tümdevresinin çıkışından alınan kare dalganın frekansı değiştirilerek yazının kayma hızı da değiştirilebilir.

4017 Entegresi ile Kayan Yazı Uygulaması

23 Şubat 2010 tarihinde yazılan bu yazı toplam 28.508 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

30 Yorum

 1. MuGorum:

  Yazı için teşekkürler.

 2. ismail:

  çok güzel çalışma bu devrede picler kullanmadan 4017ile çıkışları çoğalatarak animasyonlu yazı yazamazmıyız picler benim için teferruatlı olduğu için bu 10luk sayıcılarla yapabilirmiyim teknik arkadaşlarım

 3. asas:

  bu devrede r1 yerıne pot kullanabılırmıyız hızını ayarlayabılmek ıcın

 4. @ismail

  Evet yapılabilir…

  @asas

  R1 direnci yerine pot kullanılabilir.

 5. ares:

  peki bu elektrik yazısını şöyle yazdırabilmemiz için ne yapmamız mümkün ? E- EL – ELE – ELEK – ELEKT- ELEKTR – ELEKTRİ – ELEKTRİK. ben johnson sayıcı bağlamayı düşündüm ( eklenerek yanıdıgı için) ama nereye bağlayabilirim bulamadım ? Birde frekans bölücü devresi koysak 2 buton koysak bir butona bastıgımızda hızlı yanıp sönse diğer butona basdığımızda yavaş kaysa ?

  Cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum teşekkürler

  • Zaten devrede kullanılan Johnson tipi sayıcı… bu devreyi istediğiniz gibi düzenleyip yapabilirsiniz…

   E – EL – ELE- ELEK- … şeklindeki yazıyı fazladan 9 diyot kullanarak yapabilirsiniz. Frekans ayarı için de pot kullanabilir veya dediğiniz gibi buton kullanabilirsiniz…

   • elo34:

    bununla ilgili bağlantıyı ptoteusda denedim fakat e-el-ele-elek seklinde anımasyon saglayamadım. diyotları nasıl bağlayabılırız baska

 6. Merhaba, Yukarıda devrede anlayamadığım bu yukarıdaki devre neden diyot kullandık? diyot kullanmadan da harfleri süremez miyiz?
  birde, “E – EL – ELE- ELEK- … şeklindeki yazıyı fazladan 9 diyot kullanarak yapabilirsiniz.”
  demişsiniz bunu nasıl yapacağız? diyot’u transistöre mi bağlayacağız?

  Saygılarımla.

 7. hsyn:

  r1 yerine kaçlık pot kullancaz bide 4017 12 15 ayak uclarını nere eklıcez .s devre kesin çalışıyormu .s

 8. MUSTAFA:

  merhaba çalışmanız çok güzel benim sorum da tek tek bu şekilde yandıktan sonra sürekli yani hepsini aynı anda tekrar yakabilimiyiz.aynı anda

 9. Hakan Tosik:

  Şu an bu devre Dijital Elektronik dersi performans ödevimiz ve bu 4017 entegresinin ne işe yaradığını nasıl çalıştığını vb. bulamadım bi türlü onuda siteye eklerseniz sevinirim şu an ödev dosyası hazırlıyorum ve aradım bulamadım hiçbir yerde kullanım amacını çalışma prensibini…..

 10. @Hakan Tosik 4017 entegresinin çalışma mantığını Buradaki yazıda bulabilirsiniz.

 11. Numan:

  Lütfen Cevap Verin

  Enregreden 3Volt luk bir enerji çıkıyor ben bu 3voltu tetikleme olarak kullansam hangi tristörü kullanmam gerek yani tristörün tetiklemesine 3 volt verecem ve oda 12 voltu karşıya geçirecek role gibi yani

 12. ismail:

  ledleri seri olarak mı yoksa paralel olarak mı bağlıyoruz tşk

 13. @ismail Seri ve paralel olarak bağlayabilirsiniz.

 14. osman:

  acaba bu devrenin şemasını açıklayacak biri varmı

 15. osman:

  elektrikci sizden yardım bekliyorum

 16. @osman
  Devre çok karmaşık bir devre değil, sadece 555 ve 4017 entegreleri kullanılan ve 4017 entegresinin çıkışlarından sürülen transistörler ile oluşturulan bir kayar yazı devresi. Yazı içeriğinde anlatılmış zaten. 4017 entegresinin içeriğini soruyorsanız entegreye ait datasheeti internetten indirerek inceleyebilirsiniz.

 17. Muhammet:

  Yasin yazmak istesem ne yapabilirim ve yanma hızını ayarlamak için ne yapmam gerek teşekkürler

  • Yasin yazmak için 4017’nin ilk 5 çıkışını kullanın. 5’ten sonra tekrar başa dönmesi için de 6 nolu çıkışı Master Reset (MR) pinine bağlayın. Hızı ayarlamak için 555’in frekansını ayarlamanız yeterlidir. 555 ile ilgili bilgilere buradaki ve buradaki yazılardan ulaşabilirsiniz.

 18. ferhat:

  diyotsuz yapsak çalışırmı

 19. Ferhat:

  r2 direnci 10 k olsa bişe olmaz deilmi çünkü pek fark yok

 20. Ferhat:

  devrenin şemasına bakarak yaptım devreyi ben elektronik yazdım elektronik sistemler ödevimdi bu yaptım çalışmadı çalıştıda bazı harfler yanmadı acaba nerde hata yapmış olabilirim entegreleri diyotu filanda delikli plakette hallettim napıcam

  • Bazı harfler yanmadıysa o harflerin bağlantılarında sorun vardır. Lehim yaparken o harflerde bir yerde ya kısa devre ya da açık devre oldu. Ayrıca yanmayan harflerde bazı ledleri ters bağlamış da olabilirsiniz.

 21. Ümit Şahin:

  Merhaba.

  Öncelikle emeğinize sağlık. Ben bu konularda acemiyim. Birkaç sorum olacak. Devreyi göründüğü gibi yaptığımı düşünüyorum ancak devreye elektrik verdiğimde 555 entegre 3 numaralı bacaktan sürekli çıkış veriyor. Hiç kesmiyor. Ben 12 V besleme veriyorum. Verdiğim voltaj yüksek mi geliyor. Ya da bağlantıları yanlış yaptıysam nerede yanlış yapmış olabilirim.

 22. Yusuf bolluk:

  Hocam bu devreyi proje olarak yapacağız tüm ürünleri nerede bulabiliriz

 23. rusen:

  merhaba
  ödevim aynı bu şekilde fakat devredeki diyot ve transistörün görevini anlamadım ben bağlamasam olur mu bide zaten 2n 3053 hiçbir yerde yok bulamıyorum yardımcı olur msnz
  diyotu ve transistörü bağlamadan direk çıkışa direnç ve sonra ledler yapsam nasıl olur