Elektrikce.Com » Elektrik Makinaları » Transformatörlerde Bağlantı Şekilleri

Transformatörlerde Bağlantı Şekilleri

21 May 2008 | Yazar: | Kategori: Elektrik Makinaları

Transformatörlerde Bağlama TürleriTransformatörlerde primer (birincil) ve sekonder (ikincil) sargılarında kullanılan bağlama şekilleri;
— Yıldız
— Üçgen
— Zigzag

bağlama şekilleridir. Bu yazıda bu üç bağlama şekli hakkında bilgi verilip, bu bağlantı şekillerine göre gerilim ve akım değerleri belirtilecektir.

–Yıldız Bağlama

Yıldız Bağlama

Yıldız bağlama transformatör sargılarının yukarıdaki şekildeki gibi bağlanmasına denir. Bu şekilde bağlanan transformatör sargılarının nötr noktası bulunmaktadır. Fazlar arasında 120 derecelik faz farkı bulunmaktadır. Bu nedenle nötr noktasının toprağa göre potansiyeli sıfırdır. Bu şekilde bağlanan transformatörlerde fazlar arası gerilim ile faz-nötr gerilim değerleri farklıdır. Vfa faz arası gerilimi, Vfn faz nötr gerilimini gösterirse;

Vfa=3.Vfn olur.

Yıldız bağlama şeklinde enerji hattından geçen akım faz sargılarından da geçeceği için hat akımı ve faz akımı birbirine eşit olacaktır. (Ifaz=Ihat)

Yıldız bağlama daha çok dağıtım transformatörlerinin sekonder (ikincil) sargılarında görülür. Dağıtım hatlarında nötr hattına gereksinim olduğundan dolayı yıldız bağlantıda oluşan nötr noktası nötr hattı olarak kullanılır.

–Üçgen Bağlama

Üçgen Bağlama

Transformatörlerin yukarıdaki şekildeki gibi bağlanmasına üçgen bağlama denir. Yıldız bağlamada üçgen bağlamada olduğu gibi nötr noktası yoktur ve faz gerilimleri ile faz arası gerilimler birbirine eşittir. (Vf=Vfa)

Üçgen bağlamada hat akımı ve faz akımı arasında farklılık bulunmaktadır. Bu faklılık;

Ihat=3.Ifaz olarak verilir.

Üçgen bağlı ve yıldız bağlı eşit güçlü transformatörler karşılaştırıldığında yıldız bağlı transformatörde sarım sayısının daha az iletken kesitinin daha büyük, üçgen bağlı transformatörde ise sarım sayısının daha fazla iletken kesitini daha küçük olduğu görülür. Bunun nedeni üçgen bağlı transformatörde faz akımının hat akımında küçük olmasıdır. Fakat transformatörlerin güçleri eşit olduğundan sargılarda kullanılan bakır miktarları eşittir.

– Zigzag Bağlama

Zigzag bağlama sadece transformatörlerin sekonder sargılarında kullanılır. Dağıtım hatlarına bağlı bir fazlı yükerin transformatörün fazlarının eşit yüklenmemesi dengesiz çalışmaya neden olduğu için transformatörler zigzag bağlama yöntemi ile dengeli yüklenmeye çalışılır.

Aşağıdaki şekildeki gibi bağlanan zigzag bağlı transformatörün sekonder sargıları ikiye ayrılarak bu bağlama gerçekleşir. Mesela R fazının N sarım olan sargıları ikiye ayrılarak N/2 sarım sayılı sargılar aşağıdaki gibi bağlanmışlardır.

Zigzag Bağlama

Şekilde görüldüğü gibi zigzag bağlantıda ikiye bölünen faz sargıları seri olarak diğer sargılara bağlanmıştır. Mesela R fazının sargısının yarısı T fazının sargısının yarısına seri bağlanmıştır. Bu şekilde transformatörün fazlarının dengesiz yüklenmesi engellenmeye çalışılmıştır. Çünkü R fazının çok fazla yüklenmesi durumunda R fazının sargısından geçen akım diğer fazların sargılarının yarısından da geçerek diğer faz sargılarını da yükleyecektir.

Bu yazı 17.873 kez okundu.
(21 oy, 4,38 / 5)
 1. elektrikci
  Oca 1, 2008 00:01
  #0

  Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

 1. taşkın
  Kas 6th, 2008 12:46

  teşekkür ederim.

 2. lokman
  Kas 8th, 2008 14:54

  bu neden kopyalanmıyor

 3. öner
  Kas 9th, 2008 14:10

  ewt ya niye kopyalanmıyo:S

 4. yusuf
  Mar 23rd, 2009 15:47

  TEŞEKKÜRLER

 5. eray
  Ağu 18th, 2009 21:42

  kopyala-yapıştır yapıp alıntı yapmasınlar diyedir büyük ihtimal. en güzelini yapmış, her kaynak tek bir kişiye has olmalıdır. emeğin için teşekkürler

 6. Zeynep
  Ara 25th, 2009 15:29

  AG dağıtım trafolarında genelde hangi tip bağlantı şekli kullanlılr ve neden?

  bağlantı şekli Yzn ike Dzn arasındaki fark nedir? bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz.

 7. elektrikci
  Ara 28th, 2009 23:28

  Alçak gerilim dağıtım trafolarında nötür noktası olduğu için yıldız veya zigzag bağlantı kullanılır.

  Yzn bağlantı transformatörün primerinin yıldız sekonderinin zigzag;
  Dzn bağlantı transfromatörün primerinin üçgen sekonderinin zigzag bağlantı olmasıdır.

 8. zeki guney
  Haz 17th, 2012 11:58

  @eray
  Bilgi paraşüt gibidir açılmayınca hiç bir değeri yoktur

 9. mustafa
  Tem 27th, 2012 15:03

  arkadaşlar kopyalamak istediğiniz yazı karakterini seçin ctrl+c tuşlarına basın sonra ctrl+v yapın işiniz tamamlanmış olur..

 10. selçuk
  Eki 16th, 2013 13:56

  Hiç bişey anlamadım.. Aşırı sade bi yazı olmuş, trafo üzerindeki yerleri nerede olacak yada sargıların sarım yönü belirtilmemiş.. Kısaca bu bilgiler sadece sınavda işe yarar..

 11. elektrikci
  Eki 16th, 2013 21:37

  Yazıdaki amaç trafolardaki bağlantı şekilleriyle ilgili teorik bilgi vermektir. Eğer kullandığınız trafoyla ilgili bilgi arıyorsanız öncelikle trafonun etiket bilgilerine bakmalısınız. Eğer yeterli bilgi yoksa üretici firma ile görüşmelisiniz.

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.