Elektrikce.Com » Enerji ve Güç Sistemleri » Termik Manyetik Şalterler (TMŞ)

Termik Manyetik Şalterler (TMŞ)

6 Ara 2011 | Yazar: | Kategori: Enerji ve Güç Sistemleri

Kompakt (TMŞ)  şalterler, üzerlerinden ayarlı akım değerini aşan akım geçtiğinde devreyi keserler.

Kötü bağlantı gibi durumlarda ortaya çıkan ısı, şalterin içinde açma mekanizmasına kadar yansır. Bu durumda şalterin orijinal özellikleri değişir. Pano içinde kullanılacak Kompakt kesicilerin akım taşıma kapasiteleri % 100 olmasına rağmen % 80 akım çekilirken, bu durumun saatler sürmemesi gerekir. 

Yani şalter tam yükün %80i üzerine çıkılmamalıdır.

Bir TMŞ şalter, hem kısa devre akımlarını, hem de, aşırı yük akımlarında enerjiyi kesecek özelliktedir. Kısa devre akım zamana göre ters işler yani ne kadar akım fazla ise açma süresi o kadar kısa sürer. Aşırı yük akımlarında ise şalter, aşırı akıma mümkün olduğunca tolerans göstererek motor koruma termikleri gibi çalışır. Ciddi akımlar meydana geldiğinde şalter sadece altındaki elemanı değil, tüm donanımı koruyacak kadar hızlı açma yapar. Yüksek hata akımlarında termik manyetik şalter manyetik açma yapar, yük akımlarında ise termik açma özelliği devrededir.

Normal Kompakt şalterlerde toprak kaçak akım tespit özelliği yoktur. Bu nedenle küçük toprak kaçak akımları oluştuğunda termik özellik nedeniyle devredeki hatayı tespit edemez. Bu tür hatalar büyük hasarlar yaratabilir.

Hata açtırma kısmı bakımında Kompakt (tmş)  şalterler 3 sınıfa ayrılır.

1. Trip ünitesi değiştirilemeyen şalterler

2. Trip ünitesi değiştirilebilen şalterler

3. Elektronik şalterler.

Genellikle 1. sıradaki şalter uygulaması yaygındır.

Bu yazı 8.598 kez okundu.
(2 oy, 4,00 / 5)
  1. elektrikci
    Oca 1, 2008 00:01
    #0

    Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

Henüz yorum yok.

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.