Sabit Akım Kaynağı ve Rampa Üreteci

Sabit Akım KaynağıSabit akım kaynakları sabit akımın gerekli olduğu devrelerde kullanılırlar. Girişine uygulanan gerilim ile çıkışından sabit değerde akım akıtır. Çıkıştan alınmak istenen akımın değeri sabit akım kaynağı tasarlanırken ayarlanır. Yandaki şemada bir sabit akım kaynağının yapısı görülmektedir. Girişine uygulanan Vi gerilimi ile çıkıştan Vo gerilimi ve Io sabit akımı alınır. Burada R1 ve R2 dirençlerini boyutlandırmak önemlidir. Zener diyot (Z) mümkün olduğunca küçük gerilimli secilir. Çünkü büyük gerilimli zener diyotlar kullanıldığında giriş geriliminin de büyük olması gerekir ve buna hiç gerek yoktur. Ayrıca dirençleri boyutlandırırken yapılan hesaplamalarda Vo maksimum olacak şekilde hesap yapılır.

Rampa Üreteci ve Dalga ŞekliRampa Üreteçleri: Rampa üreteçleri güç elektroniği devrelerinde oldukça yaygın kullanılırlar. Bir rampa üreteci yapmak için öncelikle bir sabit akım kaynağına ihtiyacımız vardır.

Sabit akım kaynağından akan akım kapasiteyi lineer bir şekilde dolduruyor. Vc=(1/c)icdt olduğuna ve akım sabit bir kaynaktan gelip zamanla değişmediğine göre Vc=(I/C)t olur. K anahtarı açıkken C kapasitesi dolar ve ti süre sonra kapasitenin gerilimi sabit bir şekilde devam eder. 1 nolu grafikte görülmektedir. Kapasitenin dolduğu ti anında K anahtarı kapatılırsa kapasite kısa devre olur ve hızla boşalarak potansiyeli 0’a iner. Kapasitenin boşaldığı anda K anahtarı tekrar açılırsa kapasite tekrar dolmaya başlar ve bu şekilde 2 nolu grafikte görüldüğü gibi bir testere dalga oluşur. Burada kullanılan K anahtarı bir kontrol devresiyle sürülen MOSFET veya transistör olabilir. Üçgen dalganın genliğini artırmak veya azaltmak için Vi gerilimi değiştirilebilir. Gerilimin çıkma süresini kısaltmak veya azaltmak için (dalganın frekansını değiştirmek için) kapasite veya sabit akımla ayar yapılabilir.

23 Ocak 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 8.838 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

2 Yorum

  1. […] nasıl üretildiğini önceki yazımızda yazmıştık, incelemek için Sabit Akım Kaynağı ve Rampa Üreteci başlıklı yazıyı […]

  2. eda:

    sabit akım kaynağı şemasındaki devre elemanlarının değerlerini öğrenebilirmiyim