Elektrikce.Com » Elektronik ve Kontrol » Proximity Sensör ve Kullanım Alanları

Proximity Sensör ve Kullanım Alanları

8 Ağu 2011 | Yazar: | Kategori: Elektronik ve Kontrol

Endüstiyel kontrol ve otomasyon uygulamalarda sıklıkla kullanılan sensörlerden birisi proximity sensördür. Proximity kelime olarak yakınlık, yakın olma anlamına gelir. Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi proximity sensör bir cismin varlığını veya yakınlığını gören sensördür. Proximity sensör oluşturduğu elektromanyetik veya elektrostatik alandaki değişimleri kontrol ederek çalışır. Hedef cismin özelliğine göre farklı tipte proximity sensörler
kullanılmaktadır.

Metal bir cisim için endüktif proximity sensör kullanılabileceği gibi, plastik cisimler için kapasitif veya fotoelektrik sensörler kullanılabilir.

Gelişen teknolojiyle birlikte çok farklı özelliklerde proximity sensörler bulunmaktadır. Sensörlerin kontrol edebildiği maksimum uzaklıklar bulunur. Mesela 2 cm maksimum uzaklığa sahip bir sensör 2 cm yakınındaki cismi görüp ona göre sinyal gönderbilirken 2 cm’den uzak cisimleri göremeyebilir. Bazı sensörlerde maksimum uzaklığın ayarlanabildiği potlar bulunmaktadır.

Genellikle 3 pinli bir yapıda bulunan proximity sensörlerin iki ucu DC (+ ve -) uçlar, diğer uç da sinyal ucudur. Sinyal ucu cismin var veya yok olduğuna göre lojik 1 veya 0 verir.

Endüstriyel otomasyon uygulamalarında proximity sensörlerin kullanımı oldukça yaygındır. Hareket eden bir cismin hedefe ulaştığını kontrol etmek için kullanılabileceği gibi hareketli bir cismin hareketine başlamadan önce olması gereken konumda olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Kontrol uygulamalarında ihtiyaca göre farklı alanlarda kullanılabilinir.

Genel olarak bazı uygulama alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Konveyör sistemleri
 • Dönen makinelerde titreşim algılama
 • Pistonlu uygulamalarda piston konumu
 • Kağıt makinalarında kağıt varlığını belirleme
yukarıdaki uygulamalar proximity sensörlerin kullanıldığı alanlardan çok az bir bölümdür. Tasarlanacak otomasyon sistemine ve ihtiyaca karşı farklı alanlar geliştirilerek uygulama alanları geliştirilebilinir.
Bu yazı 9.488 kez okundu.
(1 oy, 5,00 / 5)
 1. elektrikci
  Oca 1, 2008 00:01
  #0

  Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

Henüz yorum yok.

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.