Proximity Sensör ve Kullanım Alanları

Proximity Sensör ve Kullanım Alanları

Endüstiyel kontrol ve otomasyon uygulamalarda sıklıkla kullanılan sensörlerden birisi proximity sensördür. Proximity kelime olarak yakınlık, yakın olma anlamına gelir. Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi proximity sensör bir cismin varlığını veya yakınlığını gören sensördür. Proximity sensör oluşturduğu elektromanyetik veya elektrostatik alandaki değişimleri kontrol ederek çalışır. Hedef cismin özelliğine göre farklı tipte proximity sensörler kullanılmaktadır.

Metal bir cisim için endüktif proximity sensör kullanılabileceği gibi, metal, plastik vb. cisimler için kapasitif veya fotoelektrik sensörler kullanılabilir.

Gelişen teknolojiyle birlikte çok farklı özelliklerde proximity sensörler bulunmaktadır. Sensörlerin kontrol edebildiği maksimum uzaklıklar bulunur. Mesela 2 cm maksimum uzaklığa sahip bir sensör 2 cm yakınındaki cismi görüp ona göre sinyal gönderbilirken 2 cm’den uzak cisimleri göremeyebilir. Bazı sensörlerde maksimum uzaklığın ayarlanabildiği potlar bulunmaktadır.

Genellikle 3 pinli bir yapıda bulunan proximity sensörlerin iki ucu DC (+ ve -) uçlar, diğer uç da sinyal ucudur. Sinyal ucu cismin var veya yok olduğuna göre lojik 1 veya 0 verir.

Endüstriyel otomasyon uygulamalarında proximity sensörlerin kullanımı oldukça yaygındır. Hareket eden bir cismin hedefe ulaştığını kontrol etmek için kullanılabileceği gibi hareketli bir cismin hareketine başlamadan önce olması gereken konumda olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Kontrol uygulamalarında ihtiyaca göre farklı alanlarda kullanılabilinir.

Genel olarak bazı uygulama alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Konveyör sistemleri
  • Dönen makinelerde titreşim algılama
  • Pistonlu uygulamalarda piston konumu
  • Kağıt makinalarında kağıt varlığını belirleme
yukarıdaki uygulamalar proximity sensörlerin kullanıldığı alanlardan çok az bir bölümdür. Tasarlanacak otomasyon sistemine ve ihtiyaca karşı farklı alanlar geliştirilerek uygulama alanları geliştirilebilinir.
8 Ağustos 2011 tarihinde yazılan bu yazı toplam 25.946 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

2 Yorum

  1. […] çalışma prensipleri, kullanım alanları gibi farklı özelliklere göre sınıflandırılır. Proximity Sensörler, Optik Sensörler ve Ultrasonik Sensörler daha önce sitemizde anlatılmıştı. Bazı sensörler […]

  2. kamil:

    Güzel iş çıkarmışsınız, http://www.elektrikce.com için sizi tebrik ediyorum. Paylaşımlarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler