Orcad PSpice ile Tam Dalga Kontrolsüz Doğrultucu

PSpice ile Tam Dalga Konrolsüz DoğrultucuDoğrultucular girişine alternatif gerilim uygulandığında çıkışından doğru gerilim alınan güç elektroniği devreleridir. Doğrultucular ile ilgili daha geniş bilgiyi Kontrollü ve Kontrolsüz Doğrultucular başlıklı yazıda bulabilirsiniz. Bu yazıda tek fazlı kontorlsüz tam dalga bir doğrultucunun Orcad PSpice programı yardımıyla simülasyonunun nasıl yapıldığı ve dalga şekillerini göreceğiz. Öncelikle PSpice Capture programını açıyoruz ve ‘File\New Project’ menüsünden yeni proje oluşturuyoruz. Açılan yeni pencerede yandaki gibi projemizin ismini yazıp OK’e basıyoruz. Sonrasında açılan yeni pencerede Create a blank project seçeneğini işaretleyip yine OK tuşuna basıyoruz. Böylece devremizi kuracağımız sayfaya ulaşıyoruz.

Tam dalga kontorlsüz doğrultucu yapmamız için bize gerekli olan bir alternatif gerilim kaynağı, 4 adet diyot, doğrultucu çıkışındaki dalgayı daha düzgün bir şekle sokmak istiyorsak bir adet kondansatör (kapasite) ve doğrultucumuzu bağlayacağımız omik yükü temsil edecek diyotları aşağıda belirtilen kütüphanelerden seçiyoruz.

Öncelikle alternatif gerilim kaynağı için ‘Place\Part’ menüsündeki “SOURCE” kütüphanesinde bulunan Vsin elemanını alıyoruz. Elemanımızın değerlerini aşağıdaki gibi giriyoruz;
Voff=0
Vamp=310
Freq=50

Daha sonra diyotlar için ‘Place\Part’ menüsünde bulunan “DIODE” kütüphanesinden D1N1190 elemanını alıyoruz ve aşağıdaki şekildeki gibi yerleştiriyoruz.

Omik yükümüzü temsil edecek direncimizi aynı menüde bulunan “ANALOG” kütüphanesinden R elemanını seçerek alıyoruz.

Devremizi aşağıdaki gibi oluşturduktan sonra simülasyonun çalışması için Place\Ground menüsünden “SOURCE” kütüphanesindeki 0 elemanını alıp ölçümler için referans yerini belirlemek için aşağıdaki devredeki gibi yerleştiriyoruz.

Orcad PSpice Tam Dalga Kontrolsüz Doğrultucu Devre Şeması

Yüke gelen gerilimin dalga şeklini görmek istediğimiz için gerilim probunu devreye şekildeki gibi yerleştirdikten sonra ‘PSpice\New Simulation Profile’ menüsünden simülasyon profili adını girdikten sonra Create butonuna basarak simülasyon ayarlarının göründüğü pencereyi açıyoyoruz. Burada sadece simülasyonun duracağı süreyi (Run to time) değiştiriyoruz. Buraya 40ms yazarsak iki periyot boyunca gerilimin dalga şeklini görebiliriz. Simülasyon süresini girdikten sonra Tamam’a basıp pencereyi kapatıyoruz ve artık simülasyon çalıştırmaya hazır. Simülasyonu çalıştırmak için ‘PSpice\Run’ menüsünü veya F11 tuşunu kullanabiliriz. Simülasyonu çalıştırdıktan sonra yeni bir pencerede dalga şekli aşağıdaki gibi görünecektir.

Kontrolsüz Doğrultucu Dalga Şekli

Görüldüğü gibi çıkış yük üzerindeki gerilim sadece pozitif değerler arasında değişen bir doğru gerilimdir.  Gerilim dalgalanmasını azaltmak için “ANALOG” kütüphanesinden C (kapasite) elemanını diyotlardan sonra yüke paralel olarak bağlarsak gerilim dalgalanmasının azalacağını ve daha sabit bir doğru gerilim elde edilebileceğini görürüz.

Ayrıca devreye “ANOLOG” kütüphanesinden L (endüktans) elemanı yük olarak bağlayarak endüktif yükü besleyan doğrultucunun dalga şeklini de görebiliriz. Akım dalga şekillerini görebilmek için dalga şeklini görmek istediğimiz elemanın hemen düğüm noktasına akım probu koymamız yeterli olacaktır

23 Ocak 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 7.268 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

Bir Yorum

  1. Onur Goksugur:

    merhaba benim bir devrem var ve simulasyon almam gerekli fakat surekli hata vermekte sesion logda anlamadigimdan da olabilir yardimci olabilirmisiniz bana simulasyon alabilmem icin simdiden tesekkurler..